Udělejte si dobrý přehled o vlastních financích!

Může se stát, že však hypotéka není pro každého? Ano Může! Je potřeba samozřejmě zvážit spoustu pro a proti nejen, co se financí aktuálně týče, ale také z dlouhodobého hlediska. Pokud jste se tedy rozhodli pro vlastní bydlení, určitě je potřeba důkladně prozkoumat vlastní finanční možnosti a dát si dohromady plány do budoucna!
dlouhá účtenka
Než se vůbec rozhodnete pro nemovitost a pro kolotoč kolem zřizování hypotéky a koupě vysněného bydlení, určitě si udělejte čas a vypište si několik důležitých informací.
1.  Příjmy
2.  Výdaje měsíční
1.   Náklady na stravu, drogerii a další
2.   Náklady na internet, telefon, pojištění, televize
3.   Splátky úvěrů, kreditních karet
4.   Náklady na energie – voda, elektrika, plyn
5.   Vaše koníčky, výlety, zábava
3.  Výdaje roční
1.   Pojištění zdraví, nemovitostí, dětí, vozidel, důchodové pojištění
2.   Členské poplatky, dary
4.  Spoření
1.   Spoření na bydlení
2.   Na neočekávané události
V momentě, kdy se toto všechno vypíšete, zjistíte, jak se situace má. Podle výpočtu si spočítejte procentuální aktuální stav a dále poměr výdajů a příjmů. Jestliže toto máte před sebou černém na bílém, uvidíte, kolik si můžete dovolit měsíčně splácet. Myslete na to, že náklady na bydlení, tedy platby vody, elektřiny, plynu, pojištění domácnosti, nemovitosti, internet a podobné položky musíte počítat do položky, která bude započtena ve výdajích na bydlení.
V budoucnu by totiž s hypotékou celkový tento výdaj včetně hypotéky neměl činit více, než třicet procent z vašeho příjmu.
výpočet na papírku
Příklad:
Vezmeme konkrétní situaci. S průměrným platem dle statistických údajů. Je potřeba počítat s tím, že pokud tedy máte průměrnou mzdu cca 29.000,- Kč v hrubém, v čistém vám pak na účet přistane něco málo přes 22.000,- Kč. Z této částky byste měli tedy počítat 30% do rozpočtu na vaši hypotéku a další platby kolem bydlení, tedy maximálně 6.600,- Kč. A teď záleží samozřejmě na velikosti nemovitosti a její energetickou náročnost. Vybírejte dobře a buďte zodpovědní k těmto základním rozpočtům. Obdobně bude na váš příjem později nahlížet i banka.