Druhy půjček

Slovo půjčka slýcháme na každém kroku. Půjčka rychle, expres, dlouhodobá, krátkodobá, bankovní a nebankovní, to všechno mohou být synonyma ke slovu půjčka. Obeznámíme se tedy se základní charakteristikou. Když se řekne půjčka, každý z nás si představí, že potřebuje peníze, už žádné nemá a potřebuje si půjčit. A teď od koho? Jednou z možností je tedy buďto od banky a další z možností je od nebankovní společnosti, což značí soukromou společnost. V dnešní době je tedy spoustu druhů na výběr, a to nejenom z hlediska poskytovatelů, ale také z hlediska praktičnosti, protože existuje mnoho různých druhů. To si hned řekneme.

Základní charakteristika a rozčlenění

Jedno z rozčlenění půjček může být podle již zmíněného poskytovatele. Může se tedy jednat o bankovní, nebankovní či P2P.
Bankovní – samozřejmě ji poskytují banky.
Nebankovní – poskytují soukromé společnosti.
P2P – další z možností, kterou v této sekci musíme zmínit je P2P půjčka neboli peer to peer lending, tedy půjčka poskytnutá od soukromé osoby čili přímo od nějakého člověka tomu, kdo o ni žádá. Jistě si vybavíte některé podobné společnosti, které půjčují od lidí, přímo lidem, což značí v překladu zkratka tohoto slova. Lidé mezi sebou přímo uzavírají smlouvy. Některé společnosti mohou fungovat i tímto způsobem.
 
Když se řekne půjčka, většinou si vybavíme spotřebitelský úvěr, což je v podstatě základní druh půjčky. V této oblasti se tedy budeme bavit o dalším rozdělení spotřebitelského úvěru, a to na účelový a neúčelový.
Účelové – mají konkrétní účel, na co peníze použijete. Za účelové se často považují úvěry, kdy si berete spoustu peněz a ty následně vložíte například do bydlení, hojně využívaným příkladem je hypotéka. Účelový úvěr tedy nese účel, na co následně peníze použijete. Můžete je však použít i na koupi automobilu nebo na dovolenou.
Neúčelové – v tomto případě nemusíte uvádět, na co peníze použijete. Můžete s nimi libovolně nakládat, podle svého vlastního uvážení, aniž byste někomu museli sdělovat, na co peníze použijete.
Vrhneme se na další členění půjček:
Studentské, na mateřské, na důchodu, expres, rychlé, sms, před výplatou, finské, mini, online, dlouhodobé, krátkodobé, až do domu, podnikatelské a mnohé další.