Hypotéka a nástrahy běžného života

Narození potomkaznamená snížení příjmů rozpočtu minimálně na 18let. Mladé páry většinou pořizují nové bydlení právě kvůli vytvoření zázení pro budoucí rodinu. Je třeba ale promítnout výdaje na výchovu dítěte do bilance a počítat s nimi.
 
Ztráta zaměstnáníje největším strašákem pro všechny majitele hypoték. Je to naprosto nepředvídatelná překážka, kterou lidé často neberou v ůvahu a po nějaké době je tato situace donutí dům i s hypotékou odprodat.
 peníze a dům
O něco menším zlem, než je ztráta zaměstnání je pracovní neschopnost. Obyčejná angína, kterou se nakazíte v metru vás pravděpodobně nijak neohrozí. Horší variantou je však například vážný úraz, vyžadující dlouhodobou léčbu v řádech měsíců.
dům na dlani 
Při zvažování hypotéky je také třeba přihlédnout k možnostiúmrtí. Hypotéka je závazek na desítky let a stát se může skutečně cokoliv. Taková nesplacená hypotéka dokáže při úmrtí majitele hypotéky znepříjemnit život i ostatním členům rodiny. Je totiž také součástí dědictví.
 
Jak tedy zabránit možným nepříjemnostem spojených s neschopností splácet?
Před uzavřením hypotečního úvěru je dobré vytvořit si aspoň základní finanční rezervu. Není důležité, zda peníze budete ukládat na spořicí účet v bance nebo schovávat v obálkách pod polštář. Důležité je, že peníze máte a pokud se přihodí nějaká nečekaná situace, máte odkud brát a závazek platit. Vyhnete se tímto způsobem nepříjemnostem, v horších případech i existenčním krizím.
Druhou a zřejmě nejbezpečnější možností je uzavření dobrého životního pojištění.
 
Pojištění schopnosti splácet
Banky i pojišťovny nabízejí možnost tohoto pojištění. Je jím ošetřena většina výše uvedených situací, které mohou nastat. Ve většině případů za vás ale banky nezačnou závazek splácet hned ode dne, kdy vaše platební neschopnost započala. Obvykle je nutné, aby pracovní neschopnost trvala minimálně dva měsíce. Podmínky pro vyplácení pojistného plnění jsou velice přísné a proto je nutné se s nimi opravdu dobře seznámit.