Stavební spoření a úvěr spolu souvisí? Ano!

Pokud si potřebujete půjčit na bydlení a není to velká částka, tedy potřebujete třeba na rekonstrukci, dostavbu či přístavbu a bylo by zcela zbytečné brát si hypotéku a nebo ani takovou výši, která lze hypotékou poskytnout, nepotřebujete, můžete využít právě tyto úvěry ze stavebního spoření.
peníze před hodinama
Výhodou je, že nemusíte ručit nemovitostí, což každému z nás může dělat trošku vrásky. Určitě si při větších částkách ale vždy ověřte, jestli jít do úvěru ze spoření a nebo do hypotéky. Ne vždy mohou být nabídky stejně výhodné a tak raději pečlivě vybírejte a kontrolujte situaci na trhu.
 
Úvěr ze stavebního spoření
 
Abyste mohli tedy čerpat takový úvěr ze stavebního spoření, určitě musíte splnit několik podmínek, proto si promýšlejte takové záležitosti opravdu s předstihem a budoucnost si alespoň trošku plánujte.
Konkrétní podmínky:
•    Spoření existuje již minimálně dva roky
•    Máte naspořeno alespoň 40 nebo 50 procent z cílové částky
 
Pokud tedy splníte tyto podmínky, dá se předpokládat, že spořitelna úvěr poskytne, ovšem většinou maximálně do výše právě cílové částky. Výhodou je, že úrok je po celou dobu splácení fixní a garantovaný.
 
Také myslete na to, že úvěr ze stavebního spoření je účelový a účelem je tedy rekonstrukce bydlení, modernizace či nákupu nemovitosti.
Výhodou je, že můžete tuto půjčku splatit zcela zdarma.
 prasátko s kytičkama
Překlenovací úvěr
 
Pokud nesplňujete uvedené podmínky o minimálním trvání smlouvy a naspořené částky, můžete vašeho poskytovatel požádat o takzvaný tedy překlenovací úvěr. Tady v tomto případě si nebudete čerpat rozdíl mezi naspořenou částkou a cílovou částkou, ale celou částku.
Praxe je pak taková, že dál spoříte do výše cílové částky, ale také zároveň právě splácíte úroky úvěru z celé dlužné částky. Podstatné je, že dlužnou částku splácíte až v momentě, kdy dosáhnete na řádný úvěr ze spoření.
Je také pravidlem, že roční úroková sazba bývá vyšší než u prvního případu. Další pravidlo, které vás staví do nevýhodné pozice, je, že nemůžete splatit úvěr jen tak a zdarma, ale pravidla jsou přísnější.