Hypotéka na stavbu nemovitosti

Stavíte-li nějakou nemovitost, je třeba si připravit na to, co je potřeba při žádosti o hypotéku. Při stavbě je žádost o hypotéku o něco náročnější, než když například kupujete již postavený dům. Jestliže si dáváte žádost o hypoteční úvěr, neobejde se to bez prověřování toho, jak jste schopní splácet odhadnutou cenu nemovitosti. Rovněž je potřeba doložit několik formulářů o nemovitosti samotné. Každá hypotéka musí být také jištěná zástavním právem pro případ, že byste měli problémy se splácením.
stavba střechy
Samotný průběh schvalování a přidělování hypotéky se potom liší podle toho, zda již vlastníte parcelu, na které chcete stavět, anebo ji chcete teprve kupovat.  V prvním případě je přidělování hypotéky na stavbu nemovitosti o něco jednodušší. Vlastněný pozemek je totiž možné ihned využít k jištění, bez kterého se poskytovaná hypotéka neobejde. Jako další věc, kterou je potřeba při žádosti o hypotéku na stavbu nemovitosti předložit, je dokument, který prokazuje vaše vlastnictví pozemku.
bagr u domu
Tomuto dokumentu se říká nabývací titul. Tento dokument může být kupříkladu kupní smlouva, rozhodnutí o dědictví, nebo darovací smlouva. Kromě tohoto nabývacího titulu je třeba předložit také doklad o tom, že daný pozemek je pozemkem stavebním. Jako další dokument potřebujete ještě doložit takzvaný list vlastnictví neboli výpis z katastru nemovitostí. Kromě pozemku se však bude banka zajímat i o vaši samotnou stavbu. Z toho důvodu bude banka požadovat doložení těchto následujících dokumentů: projektové a stavební dokumentace, smlouvy se stavební firmou a v neposlední řadě rozpočet a harmonogram prováděných prací na stavbě vaší nemovitosti.

A nakonec ještě před samotným čerpáním hypotečního úvěru je třeba doložit stavební povolení, nebo alespoň ohlášku. To již záleží na rozměrech připravované stavby. Pokud ještě pozemek nevlastníte, je možné žádost o hypotéku provést dvojím způsobem. A to, že si buďto vezmete jednu hypotéku na pozemek a druhý úvěr na výstavbu nemovitosti, anebo požádáte pouze o jednu celou hypotéku.

Hypotéka na stavbu nemovitosti

Stavíte-li nějakou nemovitost, je třeba si připravit na to, co je potřeba při žádosti o hypotéku. Při stavbě je žádost o hypotéku o něco náročnější, než když například kupujete již postavený dům. Jestliže si dáváte žádost o hypoteční úvěr, neobejde se to bez prověřování toho, jak jste schopní splácet odhadnutou cenu nemovitosti. Rovněž je potřeba doložit několik formulářů o nemovitosti samotné. Každá hypotéka musí být také jištěná zástavním právem pro případ, že byste měli problémy se splácením. Samotný průběh schvalování a přidělování hypotéky se potom liší podle toho, zda již vlastníte parcelu, na které chcete stavět, anebo ji chcete teprve kupovat.  V prvním případě je přidělování hypotéky na stavbu nemovitosti o něco jednodušší.

Vlastněný pozemek je totiž možné ihned využít k jištění, bez kterého se poskytovaná hypotéka neobejde. Jako další věc, kterou je potřeba při žádosti o hypotéku na stavbu nemovitosti předložit, je dokument, který prokazuje vaše vlastnictví pozemku. Tomuto dokumentu se říká nabývací titul. Tento dokument může být kupříkladu kupní smlouva, rozhodnutí o dědictví, nebo darovací smlouva. Kromě tohoto nabývacího titulu je třeba předložit také doklad o tom, že daný pozemek je pozemkem stavebním. Jako další dokument potřebujete ještě doložit takzvaný list vlastnictví neboli výpis z katastru nemovitostí. Kromě pozemku se však bude banka zajímat i o vaši samotnou stavbu. Z toho důvodu bude banka požadovat doložení těchto následujících dokumentů: projektové a stavební dokumentace, smlouvy se stavební firmou a v neposlední řadě rozpočet a harmonogram prováděných prací na stavbě vaší nemovitosti. A nakonec ještě před samotným čerpáním hypotečního úvěru je třeba doložit stavební povolení, nebo alespoň ohlášku. To již záleží na rozměrech připravované stavby. Pokud ještě pozemek nevlastníte, je možné žádost o hypotéku provést dvojím způsobem. A to, že si buďto vezmete jednu hypotéku na pozemek a druhý úvěr na výstavbu nemovitosti, anebo požádáte pouze o jednu celou hypotéku.