Investice do podnikání

Začít s podnikáním představuje velké riziko. Protože v podnikání se nevyhnete vysokým investicím. Protože tak vysoké úspory má jen málokdo a rodičů miliardářů je ještě méně.

Mnohé zodpovědné manželky budoucích podnikatelů se právem bojí toho, že pokusy zbohatnout mohou přivést rodinu ke krachu, exekucím a naprosté chudobě.

Je škoda, že někteří nadějní podnikatelé se nechají zviklat obavami svých manželek a opustí jedinečné příležitosti a šanci, které měli. Je to rozhodně škoda.
Co se týče peněz, bohužel zde doslova platí, že manželé tvoří jednu duši a jedno tělo. Není to spravedlivé, ale naříkání Vám bohužel rozhodně nijak neprospěje.
 

Zúžení společného jmění manželů

Existuje jeden způsob, kterým se můžete uchránit před rizikem rodinné katastrofy. Pokud musí manžel investovat do podnikání a jedná se o investici krajně nejistou, je na místě předem zvážit, zda by nestálo za zvážení zúžení společného jmění manželů.

Jedná se o smluvní rozdělení společného jmění manželů, které má chránit jednoho z manželů před dluhy toho druhého. Toto smluvní vyrovnání lze pořídit za pár tisíc u notáře. Notářský zápis, kterým se zúží společné jmění manželů z důvodu nadměrného podnikatelského rizika, je celkem častá záležitost.

Zúžení společného jmění manželů lze také soudem. Například, když se manžel zadluží a manželka se chce chránit.
Není vůbec na škodu, pokud na zúžení společného jmění manželů myslí mladí manželé už před uzavřením sňatku. Ano, máme nyní na mysli nechvalně proslulou manželskou smlouvu, která vypadá jako zosobnění nedůvěry, ale ve skutečnosti může ochránit oba manžele před řadou problémů.

Bohužel nelze zajistit, že zúžení společného jmění manželů stoprocentně ochrání před dluhy z podnikání. Tohoto způsobu totiž svého času mnozí manželé zneužívali. Jeden z partnerů si bral úvěry s tím, že na toho druhého nemohou a společně tak zneužívali peněz, které nebyly jejich.