Investice s jistotou

Všichni máme tak nějak v hlavě zaryté, že investor je takový muž v obleku, co na všechny křičí ve stresu na nějaké burze, s pěnou u pusy anebo naopak bohatý majitel dvou jachet, který se právě vrátil z Kanárských ostrovů a za chvíli odlétá do Thajska na setkání. Samozřejmě, že i tyto představy mohou být reálné u některých výjimečně dobrých či výjimečně prodělávajících lidí, my se však zaměříme na vás a na vaše možnosti. Česko patří mezi ty země, jejichž obyvatelé se moc do investování nehrnou a lidé raději schovávají peníze do banky.
 vyvažte si rozpočet
Banka vás a vaše peníze však neuchrání před něčím, čemu se říká inflace – také se jednoho krásného dne může stát, že banka padne. Nebo ještě lépe, peníze vám tam leží a nic nedělají. Nezvětšují svůj objem ani se nezúročují.
 

Kde tedy investovat?

Dejme tomu, že hledáte co nejmenší riziko s tím nejlepším možným úrokem a na co nejlepší možnou dobu. Kvůli nízko rizikovosti nám odpadne možná 90 % všech investičních možností. Stále nám tu zbývají ale ty možnosti, kterých se vůbec bát nemusíme.
 

a) Penzijní spoření

Malým rizikem je přesně tento druh investice. Pokud se zkrátka chcete mít dobře v důchodě a nepotřebujete peníze ihned, můžete si spořit a odkládat částky právě zde. Kromě zajímavé úrokové sazby vám může nabídnout sám stát tolik lákavý státní příspěvek za vaše dobré spoření.
 peníze ilustrace

b) Stavební spoření

Velmi oblíbené, ale stejně málo známé, to je stavební spoření. Na rozdíl od toho penzijního, „stavebko“ nabízí také lákavý úrok, minimální riziko a také nabídne až 10 % státní příspěvek do celkové výše 2000 korun za rok, což vám nenabídne žádná jiná taková investice. Na toto spoření si také můžete vzít i půjčku s výhodným úrokem a pokud jste osvědčení platiči, dokonce ve 2x výše vašeho naspořeného kapitálu. Vy sami si určujete, kdy tam budete peníze posílat a po jaké době si je vyberete – nebo prodloužíte.
 
A určitě existují i jiné výhodné a jisté druhy investic, tyto jsou však základem, které by každý člověk měl vyzkoušet. Nikdy nevíte, kdy bude třeba velké sumy peněz na rekonstrukci či opravy nebo na dovolenou a v penzi poté určitě oceníte hned o několik tisíc vyšší důchod.