Jak poznat dobrou banku

V České republice působí mnoho bank, od velkých nadnárodních společností až po malé podniky. Nedávná historie ukázala, že to, že je banka velká, ještě neznamená, že je dobrá. Jak tedy poznat banku, která bude vaše peníze spravovat skutečně zodpovědně?
 přetlačování o peníze

Hledejte, čtěte, ptejte se

Pokud se rozhodnete uložit své peníze, či si naopak půjčit, prvním krokem by mělo být důkladné prověření banky. Čtete-li tento článek, tak máte pravděpodobně přístup k internetu, který bude v počátcích vaší nejsilnější zbraní. Proklepněte si, kdo banku vlastní, jestli měla v minulosti nějaké problémy, a pokud ano, zda je vyřešila. Zapátrejte v internetových diskuzích po zkušenostech reálných lidí. Při čtení buďte ale opatrní, mnoho podniků si již dnes platí lidi, kteří za ně do diskuze píší kladné recenze. Je-li tedy většina recenzí negativních, a jedna jediná pozitivní, mějte se na pozoru. Naopak má-li většina zákazníků s bankou pozitivní zkušenost, je to dobré znamení.
 

Co o sobě banka prozradí

Znakem dobré banky jsou informovaní klienti. Zveřejňuje banka výsledky svého hospodaření,  a to i nad rámec toho, co jí ukládá zákon? Je odkaz na tyto zprávy snadno k nalezení? Anebo je to naopak tak, že banka zveřejňuje jen to, co musí, a objevit tyto informace je práce pro Sherlocka Holmese? Jak snadné je najít kontaktní informace? Pokud se banka nechce svými výsledky chlubit, je to znamení toho, že má buďto finanční problémy, nebo nefungující management, popřípadě obojí. V každém případě to není podnik, kterému byste chtěli svěřovat své peníze.
 peníze na ruku

Atmosféra na pobočce

Pokud si podle referencí na internetu vyberete, může vám hodně napovědět i atmosféra na pobočce. Je místo pobočky dobře dostupné, čisté a příjemné? Jak snadné je se v něm vyznat? Jak se chovají lidé na přepážce? Má na vás pracovník banky dost času, či naopak celou dobu vypadá, jako kdyby chtěl mít celou záležitost co nejrychleji z krku? Máte-li smluvenou schůzku, je na ni pracovník banky připraven? Je během schůzky dost času na probrání vašich otázek, máte dost času si přečíst smlouvu i všechny další dokumenty? Pokud máte z místa nepříjemný pocit, chovají se k vám neurvale, nejsou na vás připraveni, či na vás dokonce spěchají s podpisem, jděte jinam. 
 

Zajímá se o vás banka?

Nutnost poskytovat informace o svém příjmu je sice pro mnoho lidí nepříjemná, ale zájem banky o vaši finanční situaci je jedním ze znaků solidní instituce. Pokud banka zkoumá vaši finanční situaci, je to známka toho, že má zájem s vámi dlouhodobě spolupracovat, a že jí tedy nejde jen o to získat na vás co nejvíce peněz v co nejkratší době. Naopak, pokud je banka ochotna poskytnout peníze komukoli a nezajímá se o to, zda je ten dotyčný schopen je vrátit, je to signál toho, že banka dopředu počítá, že kapitál získá zpátky jinak, ať už pomocí exekuce či prodejem vaší půjčky někomu jinému. V krátkosti, dobrá banka si cení svého klienta a ví, že informovaný a spokojený klient je nejlepší klient.