Jak se správně pojistit?

Při tomto tématu mi na mysli vyvstane vzpomínka na živý obraz nejmenovaného českého génia, kdy pojištěnec vpravo sice včas platil pojistné splátky, ale když vyhořel, zjistil, že byl pojištěn proti krupobití.
Pojištění není věc jednoduchá a ani dnešní doba plná informací nám situaci moc neulehčuje. Informace sice dostupné jsou, jak je ale správně utřídit a využít tak, abychom v případě škodní události (lidově řečeno) nepřišli na buben?
palec nahoru
Rozhodnutí musí padnout
Pokud máte zájem o pojištění, měli byste si nejprve přesně ujasnit, proti čemu se chcete pojistit. Nestačí přijít do pojišťovny a říct: „Dobrý den, já jsem Novák a rád bych životní pojištění.“. Pojišťovací poradce na vás v tu rázu vychrlí milion informací o skladbě daného pojištění a možných připojištěních, pojistných podmínkách a době trvání pojištění….
Před každým takovýmto krokem se zamyslete, proč a na co se vlastně chcete pojistit. Dnes téměř každá pojišťovna nabízí online přehledy svých produktů, některé dokonce i online kalkulačky. Skladba pojištění je jednou z podstatných součástí takového kroku.
Investovat? A jak?
Některé pojišťovny nabízí u vybraných produktů možnost tzv. investičního pojištění. Část z vámi placeného pojistného se bude investovat a může vám tak přinést zisk. Je ale třeba tento krok řádně promyslet, protože i když se říká, že risk je zisk, občas může být risk pouhý risk.
Některé pojišťovny mají k dispozici krátké testy, které vás nasměřují ke způsobu investice (rozdělení je dle rizikovosti). Určitě se nebojte svého poradce zeptat!
závazné smlouvy
Očekávejte neočekávané
Vždy pečlivě zvažte možnosti připojištění k vybranému kmenovému pojištění a upřesnění popisu škodných událostí. Rozlišuje se totiž například:
·         záplava ve smyslu zatopení nemovitosti po návalových deštích
·         povodeň ve smyslu zatopení po vylití vodního toku z koryta.
Dávejte si pozor také na to, aby byly splněné podmínky pojistné smlouvy z vaší strany- může se jednat například o bezpečnostní systém domu, čipování psa či pravidelné lékařské prohlídky. Stačí maličkost z vaší strany a pojišťovna již ztratí povinnost vám pojistku vyplatit.