Jak se vyznat v pojišťovnách?

Pojišťovny patří mezi finanční instituce. Její funkce spočívá v tom, že shromažďuje pojistné částky od klientů, hospodaří s nimi, investuje je. Tím si vytváří zisk. Ale v případě pojistného plnění musí pojišťovna klientovi zpřístupnit prostředky ve sjednané výši.
současná architektura

Zdravotní pojišťovny

To neplatí u zdravotních pojišťoven. Zdravotní pojištění je stanovené zákonem.  Zaměstnanci odvádějí státu část ze své výplaty, osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ) ze svého výdělku. Zdravotní pojištění odvádějí i zaměstnavatelé. Slouží k proplacení zdravotní péče, kterou také upravuje zákon. Stát platí zdravotní pojištění za např. důchodce, osoby na rodičovské dovolené, osoby v evidenci Úřadu práce atd.

Ostatní pojišťovny

Existují i další pojišťovny, u kterých si můžete sjednat např. životní pojištění, úrazové pojištění, pojištění domácnosti, nemovitosti, pojištění schopnosti splácet atd.  Jedná se o pojištění zcela dobrovolné. Těchto pojišťoven je spousta, jsou to soukromé subjekty.  Většinou tyto pojišťovny nabízí několik druhů pojištění a záleží jen na Vás, pro jakou pojišťovnu a jaké pojištění se rozhodnete.
Pojišťovna (nebo její zástupce) sepisuje s klientem tzv. pojistnou smlouvu. V této smlouvě se klient zavazuje pravidelně platit pojišťovně sjednanou částku. V případě, že se něco stane (nastane pojistná událost), pojišťovna klientovi vyplatí částku určenou ve smlouvě, ale pouze za předpokladu, že došlo k pojistnému plnění.  O tom rozhoduje sama pojišťovna. Proto vždy po klientovi požaduje všechny potřebné dokumenty ohledně pojistné události.
auto, dům a rodina
A právě pokud se rozhodujete, že si zřídíte nějaké dobrovolné pojištění, doporučuji obrátit se přímo na někoho z pojišťovny nebo svého finančního poradce. Pokud nikoho takového nemáte, můžete využít internetové kalkulačky. Ovšem nejsou zde uváděny všechny pojišťovny. Proto si na papír sepište, co konkrétně od pojišťovny a pojištění požadujete. Pojištění totiž nenabízí jen pojišťovny, ale některé typy pojištění můžete najít i třeba u své banky.