Nejjednodušší způsob, jak si přijít na své, ale možná o trochu dráž

Mnoho obchodů v dnešní době nabízí mimo prodeje svého zboží za hotové i prodej zboží na splátky. Je to poměrně jednoduchá a rychlá cesta k tomu, jak získat potřebný vybavení do domu či bytu. Bohužel, ne vždy se to může vyplatit. Koupené zboží na splátky vás může vyjít dráž.
dům s trávníkem

Po jakém ověřeném finančním produktu sáhnout?

Mezi dva rivaly finančních produktů patří: účelový úvěr na bydlení a neúčelový úvěr.
Ale jaký je mezi nimi tedy rozdíl?

1.    Účelový úvěr

Je využíván zpravidla k nákupu spotřebních věcí (zboží a služeb). Co se týče výše úrokové sazby, vychází účelový úvěr výhodněji než neúčelový. Úroková sazba je nižší, takže celková cena úvěru bude také nižší. Avšak u tohoto úvěru bankypožadují striktně doložit použití účelu. To znamená, že už při žádosti musíte uvést, co budete chtít úvěrem financovat
a samozřejmě bude banka požadovat i doložení faktur a pokladních dokladů. Po předložení faktur banka vyplatí bezhotovostně peníze na účet prodejce.
 
Doporučení: Chcete-li si půjčit pouze na vybavení, bude pro vás nejlepší, když si vyberete některou z nejvhodnějších půjček na vybavení domácnosti, pokud budete vyžadovat
i stavební práce, bude vhodnější úvěr na rekonstrukci bytu a domu.

2.    Neúčelový úvěr

Oproti účelovému úvěru má mnohdy vyšší úrokovou sazbu, ale je častější volbou pro lidi, které nebaví si hlídat faktury a pokladní doklady. Tudíž můžeme s penězi naložit, jak chceme. V tomto případě banka vyplácí peníze hotovostně nebo bezhotovostně na účet, který si určí klient.
obraz v kuchyni

Potřebujete půjčit větší částku peněz?

Neměli bychom ještě opomenout nákladnější investice do bydlení a to způsobem hypotéky na bydlení.
V případě účelové hypotéky na rekonstrukci bytu a domu můžeme počítat s nižším úrokem, ale s delší dobou splatnosti. Je to dáno tím, že se počítá s vyšší půjčenou částkou. Ovšem důležitou podmínkou je, že musíte nějakou nemovitostí ručit.
Oblíbenost také stoupla u tzv. amerických hypoték, což má formu neúčelového úvěru
a vyhovuje klientům zejména tím, že nemusí uvádět k čemu hypoteční úvěr potřebují.
Od minulého léta 2017 jsme mohli zaznamenat mírný nárůst úrokových sazeb u hypoték,
ale tento nárůst je jen opravdu nepatrný. Nicméně úroková sazba bude stoupat i nadále, proto se doporučuje neotálet s hypotékou moc dlouho.
 
Doporučení: Když se rozhodnete pro hypotéku, spočítejte si na kolik vás vyjde celková rekonstrukce a nezapomeňte k tomu připočíst i nějakou rezervu, protože se může stát,
že nastanou i určité komplikace, pro které vám půjčené finanční prostředky nemusí stačit.
Pro jistotu se určitě vyplatí nechat zkontrolovat právníky veškeré smlouvy, což může vyjít
na 3 až 5 tisíc. Nebojte se obrátit i na zkušeného finančního nebo úvěrového poradce, který vám pomůže nastínit další možné cesty, jak předejít tomu, abyste předešli finančním škodám.