Jak si z vlastních peněz vydělat 6.000 Kč ročně?

Nad tímto přemýšlí snad každý. Ale odpověď je velmi jednoduchá. Stačí jen umět hospodařit s penězi. Tento článek je pro všechny, kteří chtějí za rok ze svých příjmů vytěžit nějaké ty peníze navíc.
daňové formuláře

Nejprve se podíváme na svůj osobní rozpočet.

Jako první musíme zjistit jaký je náš Měsíční zůstatek peněz. Proto dva až tři měsíce po sobě provedeme analýzu svých příjmů a výdajů. Pokud chceme být opravdu důslední, budeme si sepisovat každou vydělanou a utracenou korunu a především za co. Časem pak můžeme i zjistit, že kupujete stále stejnou nepotřebnou věci nebo, že utrácíte peníze za něco, co ani nepotřebujete, jen vás zmanipulovali obchodníci se svými slevami a vám to nedalo a museli jste to koupit.
budík a mince

Proč analyzovat výdaje a příjmy 2 – 3 měsíce. Nestačí to pouze jeden měsíc?

Odpověď je velmi jednoduchá. První měsíc můžeme mít nečekaný výdej nebo nečekaný příjem a tedy můžou být údaje nepřesné v řádech tisíců. Pokud se nám Měsíční zůstatek po dobu dvou měsíců téměř nezmění, můžeme třetí měsíc mít jen jako potvrzovací. Proto se doporučují své příjmy a výdaje měřit alespoň dva po sobě jdoucí měsíce. Odhadovat co bylo minulý měsíc a co bude další, není taky přesné a vůbec vhodné.

Jak vypočítat měsíční zůstatek?

·         Příjmy za měsíc: 18.250 Kč
·         Výdaje za měsíc: 18.500 Kč
o   Jídlo – 4.700 Kč
o   Ubytování – 9.465 Kč
o   Mobilní operátoři – 625 Kč
o   Doprava – 1.500 Kč
o   Oblečení – 800 Kč
o   Osobní věci – 1.410 Kč
·         Měsíční zůstatek je tedy -250kč (každý měsíc tedy ztrácíme 250 korun)
o   Spočítá se to jako příjmy – výdaje = měsíční zůstatek
panáček a peníze

Zjistil jsem měsíční zůstatek, jak tedy šetřit?

Nyní víme náš měsíční zůstatek a můžeme se pustit do šetření. Víme dle našeho příkladu, že jsme v každém měsíci v mínusu a musíme si tedy kolikrát půjčovat a tím pádem si půjčujeme každý měsíc a ročně tedy můžeme díky těmto půjčkám ztratit skoro 2.000 Kč. A právě, alespoň tyto peníze zkusíme našetřit. Začneme tím, že z každé položky, kterou můžeme ovlivňovat (není pevně daná) odebereme pár korun. Tedy v našem případě, z jídla můžeme odebrat 50kč, z dopravy 50kč, z oblečení 150kč a z osobních věcí 200kč. V tuto chvíli máme vnitřní položku, kterou si můžeme neodborně nazvat jako „výdělky z výdajů“. V tuto chvíli máme 450kč jako výdělek z našich výdajů.
Nemuseli jsme tedy odebrat 450kč z položky osobních věcí, které tak nutně nepotřebujeme, ale chceme je, a přesto máme měsíční zisk 200kč. Za rok tento zisk činí 2.400 Kč a sami si umíte spočítat, kolik budete mít peněz za 10 let při měsíčním spoření 200kč. Pokud, ale navýšíte vnitřní položku „výdělky z výdajů“ na 500 Kč měsíčně, za rok již máte 6.000kč.
Přeji Vám příjemné šetření a klidné nervy při počítání měsíčního obratu, někdy to totiž zabere opravdu kupu času. Dát dohromady každou účtenku či nezapomenout na nějakou položku.