Komplikace při splácení hypotéčního úvěru

Vzali jste si na sebe úvěr a doufáte, že se následujících třicet let nic nezmění. Avšak jaké jsou nejčastější situace, které splácení hypotéky stíží? Sepsali jsme několik bodů, kdy pokračovat ve splátkovém kalendáři hypotéčního úvěru není vůbec snadné. Jedná se přitom o velmi častá rizika, keré se v realitě projevují.
manželství rozpad
1.       Rozvod
Jeden z manželů se rozhodne si dům nebo byt nechat i po rozvodu, což znamená, že bude nadále splácet hypotéku. Což ovšem neznamená, že ten druhý z partnerů nemá už žádné povinnosti. Pokud máte hypotéku v manželském sňatku, jste plátci hypotéky oba, což znamená, že jednoho z partnerů musí banka z této smlouvy vyvázat. O toto vyvázání ze smlouvy se žádá. Pokud se ukáže, že ten, který si chce dům nechat, nemá na jeho splácení dostatečný obnos peněz, banka se při neschopnosti splácet obrátí na druhého partnera, který dům i smlouvu opustil.

2.       Prodej nemovitosti s hypotékou
Obvykle, pokud vlastníte dům na hypotéku a chcete jej prodat, mezi kupujícím a prodávajícím se uskuteční dohoda, že kupující přebírá nemovitost i s hypotékou, která je na ni uvalena. Banka si pak jednoduše jenom ověří schopnost tohoto kupujícího splácet dluh, nastaví splátkový kalendář a převzetí nemovitosti s hypotékou odsouhlasí.
dům na prodej
3.       Jste v exekuci majetku
Nemůžete přijít o bydlení, takže hypotéku splácíte. Avšak zároveň s tímto úvěrem jste uzavřeli další, na který vám nezbývají finance, pročež je na vás uvalen exekuční proces, který váš dům, který vlastně patří bance, vloží do dražby.

4.       Špatné pojištění
Při zřizování hypotéky se nechává nemovitost pojistit, a to ve prospěch banky, která vám úvěr poskytuje. Pakliže dům shoří nebo jej vyplaví povodeň, peníze z pojistné události zaplatí bance, a to v té částce, kterou dlužíte. Zbytek, přesahujíc hypotéku, banka vrátí vám.