Nejprve si sdělíme, co je to kontokorent, abychom věděli, o jakém tématu se zde bavíme. Kontokorent je možnost jít s účtem do mínusu. Těmito jednoduchými slovy se dá popsat celý systém kontokorentu a hned víme, o čem je řeč. Jestliže máte bankovní účet, možná jste se s tímto pojmem setkali. Většina bank tuto možnost k běžnému účtu nabízí. S bankou se domluvíte na výši, kolik peněz můžete takzvaně do mínusu přečerpat. Jestliže kontokorent nevyužíváte, většinou za něj nic neplatíte, je zdarma, ale jakmile přejdete do mínusu a peníze na něco použijete, musíte je vrátit a k tomu vám samozřejmě budou přičteny úroky. V mnohých případech jej splatíte tak, že vám další měsíc přijde na účet výplata. Kolik si lidé mohou vybírat? Nejčastěji se může jednat o dvoj až troj násobek příjmu. A jak je to se studenty, kteří nevydělávají?
Peníze v zálozepro studující
Běžný účet si může zřídit každý a může si ho založit samozřejmě i student. Je tedy možné, aby taktéž využíval kontokorent? Možná budete překvapení, ale je to možné. Kontokorent pro studenty je poměrně běžný, avšak setkáte se v jeho případě s jistým omezením. Většinou se poskytuje studentům vysokých a vyšších odborných škol. V tomto případě se však můžete setkat s nižší úrokovou sazbou za využití studentského kontokorentu. Sazby jsou dány bankami, takže se můžete setkat i s velkými rozdíly. Některé banky mohou mít úrokovou sazbu pro studenty nižší o procento a jiné například až o 7 nebo skoro 8 procent.
Co budete potřebovat k vyřízení studentského kontokorentu? Zřejmě po vás banka bude chtít potvrzení o studiu, jelikož nemůžete dokázat žádný pravidelný příjem. A právě i z tohoto důvodu se můžete setkat s omezenou výší, kterou můžete tímto způsobem čerpat. Každá banka si tyto veličiny nastavuje podle svých norem, proto se můžete setkat s různými nabídkami na trhu. Pozor bychom si také měli dát na to, kdy jej splatíme. Některé banky nemají daný termín, u jiných se můžete setkat například s půlroční dobou, do které musíte vypůjčenou částku splatit a být na účtu v plusu, nebo alespoň na nule.
Díky tomuto způsobu můžete mít takzvaně peníze v záloze. Za zřízení se většinou nic neplatí, ani za období, kdy kontokorent nevyužíváte. Úroky se udávají ročně a budete je platit za dny, po které peníze budete využívat.