Leasing nebo úvěr

Každá půjčka, úvěr, hypotéka nebo i leasing má své výhody a nevýhody. Každý z nás si to musí posoudit podle vlastního uvážení.
Když se řekne leasing, většinou si představíme koupi automobilu. S tímto tématem opravdu leasing úzce souvisí. Nový automobil je lákadlo pro mnohé z nás. Potřebujete jezdit denně do práce? Chcete si pořídit nové auto jenom z toho důvodu, abyste zlepšili komfort jízdy? Zasloužíte si ho a chcete si dopřát něco víc? Nebo jenom musíte někam denně dojíždět? Na nové auto však mnozí z nás, z vlastních ušetřených peněz nedosáhnou, proto se uvažuje o leasingu nebo úvěru. Takže jakou formou si pořídit nové auto? Jít do leasingu nebo naopak raději do úvěru?
Ať už nový nebo ojetý, automobil je zkrátka vždy potřeba. V případě úvěru, jakmile koupi automobilu zaplatíte, stáváte se jeho majitelem. A to i přesto, že měsíčně úvěr splácíte. To je základní rozdíl v leasingu a úvěru, protože při leasingu, koupený automobil stále nebude váš, nebudete jeho vlastníkem. Jestliže si tedy vybereme úvěr, můžeme automobil klidně i následně prodat, nebo nechat někoho jiného, ať v něm jezdí. Můžete s ním tedy nakládat podle libosti, protože vůz bude ve vašem vlastnictví.
Leasing je však trochu něco jiného. V případě, že platíte leasing, není vůz váš. Majitelem se stáváte teprve až tehdy, jakmile splatíte celou částku, tedy až v případě, že zaplatíte poslední splátku. Teprve pak vám přechází vůz do vlastnictví. Po dobu splácení jste tedy jakýmsi „nájemcem“. Leasing je ovšem jednoduchý na vyřízení, protože velký technický vůz bude patřit stále společnosti, která vám vůz poskytla. Mohou na vás v tomto případě čekat nějaké nástrahy? Ano, zřejmě mohou, například za předčasné ukončení smlouvy, se můžete setkat s poplatky, poplatek můžete čekat i za uzavření smlouvy, doba splácení se musí pohybovat v rozmezí 3 až 7 let, a automobil vlastně ani po dobu splácení nevlastníte.

Posuzování dle vlastního uvážení

Úsudek si tedy musíte vytvořit na základně vlastních potřeb a požadavků. Pro každého může být „to nejlepší“, něco jiného. Každý z nás to vnímá jinak. Jestliže zvážíte všechny vlastnosti, například i klady a protiklady, zjistíte, jestli se vám líbí více leasing nebo forma úvěru. Úvěr můžete volit spotřebitelský nebo i americkou hypotéku. Z finančního hlediska se oba způsoby příliš neliší.