Nákup na splátky bez úroku

Určitě znáte situaci, kdy jste například v elektru a vidíte poutače, ať si nakoupíte na splátky bez navýšení, nebo bez úroku. Myslíte si, že to tak je? Samozřejmě jako káždá půjčka, nebo nákup na splátky musí tato žádost projít schvalováním. U takové nabídky je většinou pevně stanovena doba splatnosti, např. 12, 24 měsíců. Následně se cena zboží rozloží na splátky, které splácíte nějaké konkrétní finanční společnosti (může být bankovní i nebankovní). Splácet samozřejmě můžete dle domluvy složenkou, nebo převodem na jejich účet, případně trvalým příkazem.
nákupní košík u lednice
Často se také stane, že k takovému nákupu na splátky dostanete po nějaké době (pokud řádně splácíte) kreditní kartu. Samozřejmě, že ji nemusíte aktivovat a využívat, ale přiznejme si, mnoho lidí využije a může se velice rychle dostat do splácení s úroky. Tedy finanční společnosti se to vyplatí a dostane od člověka další peníze. Pozor na to, že pokud si kreditní kartu neaktivujete, stále ji máte na sebe vedenou – aktivace totiž neznamená, že je zrušena.
nakupování a kreditní karty
 
Jak to tedy je?
 
Pamatujte na to, že nic není zadarmo. Je zde jeden podstatný háček – většinou totiž obchodníkovi platíte jednu splátku, pokud si zboží kupujete na tyto splátky. A v tom je ten háček. Člověk tedy jednu splátku přeplatí – protože obchodník nemá nic společného s poskytovatelem nákupu na splátky a to, co zaplatíte v obchodě se nezapočítává do splátek. Často se lidé potom rozčilují, že to není zadarmo, není to přece bez úroku – a mají pravdu. Je potřeba se podívat, jaké je tam  RPSN (roční procentní sazba nákladů), což je důležitý ukazatel. Než tedy podepíšete, určitě se podívejte, co je napsáno malým písmem. Zjistěte si také u jaké společnosti vůbec podepisujete takový nákup na splátky. Prodavač ve snaze vydělat si na bonusech kolikrát opravdu zamlčí důležité věci, ale potom se to velice složitě dokazuje.  Je na smlouvě podpis? Podpis tam je a tedy je jen na konkrétní vůli člověka, aby si vše přečetl. K podpisu nikdo nikoho donutit nemůže. V dnešní době jsou i toto marketingové taháky. Je potřeba si také uvědomit, že stále budete splácet – je to další částka do rozpočtu s kterou musíte počítat. Vždy si dobře rozmyslete, jestli si radši našetřit, nebo koupit na splátky.