Nechte Vaše investice vydělávat

Podstata akcií je vcelku jednoduchá a naprosto jasná. Nákupem akcie získáte právo na určitou část zisku. Vlastně se stáváte vlastníkem podniku. Nenechte se ale zmást, není to tak, že byste získali celou firmu. Akcie můžete, jak nakupovat, tak i prodávat. Faktem je, že cena akcií se neustále pohybuje, to znamená, že klesá a stoupá. Pokud se rozhodnete tyto cenné papíry nakoupit, rozhodně byste měli sledovat, jak se cena pohybuje. To samé platí, i když se akcie rozhodnete prodat. V této době se s cennými papíry dá obchodovat online.
graf obchodování
Podíl na zisku se nazývá dividenda. Jedná se o pohodlný způsob, jak nechat své investice vydělávat, a přitom téměř nehnout prstem. Nákup akcie Vám přináší ale i práva. Konkrétně je to právo hlasovat na valné hromadě nebo se podílet na likvidačním zůstatku, pokud by došlo k likvidaci podniku. Hlasováním se akcionář účastní na rozhodování o podniku. Stejně tak se může podílet na hlasování o dozorčí radě a představenstvu.
A kde se vlastně s akciemi obchoduje? Obchoduje se s nimi na burze cenných papírů. Tam se i rozhoduje o jejich cenně, a to hodnocením nabídky a poptávky.
Akcie se podle podoby strukturují na:
·         Akcie listinné
·         Akcie zaknihované
Akcie také mohou mít různou formu:
·         Akcie na jméno
·         Akcie na majitele
Akcie se dělí i z hlediska druhů:
·         Akcie zakladatelské
·         Akcie kmenové
·         Akcie prioritní
·         Akcie zaměstnanecké
·         Akcie zlaté
muž a monitor
Akcie můžete nakupovat u akciových společností a měli byste si zjistit, jak pracovala firma v předchozích letech, a také byste měli přemýšlet nad tím, kam se bude situace vyvíjet. Pokud firma nevykazuje velké zisky, její rozpočet je spíše schodkový, je to pro Vás jasným signálem, že nákup akcií se u této společnosti nevyplatí.
Cena akcie se logicky odvíjí od nabídky a poptávky. S poptávkou se zvedá cena, a naopak s vyšší nabídkou je i nižší cena.