Od banky už ani halíř

Pokud jste jedním z tisíců, kterým zamítla banka půjčku, tak se vůbec nemusíte divit. Děje se tak po celé republice a může za to změněná bankovní politika, která je odpovědí na zhoršenou platební morálku svých dlužníků, velkou zadluženost společnosti. Špatné splácení není jediný důvod pro omezení podmínek pro půjčku, ale je bezesporu jedním z těch nejvíce důležitých.
 hromada bankovek

Zástava jako náprava

Dle čísel a údajů neustále narůstá oblíbenost tzv. zástavních smluv a zástavních úvěrů. Jedná se o snad nejstarší typ půjčky, který známe už z antického Říma. Co je nejdůležitější, není vůbec k zahození. Odevzdáte nějaký předmět nezanedbatelné hodnoty, za který vám daný zástavce poskytne finanční obnos v jeho hodnotě. Vy mu pak splácíte pravidelnou dohodnutou částku a pokud by se náhodou stalo, že byste nemohli půjčku splatit, zástavce se může zhojit na daném předmětu, který prodá. Tento typ půjčky je velmi oblíbený zejména pro to, že ručíte pouze tím předmětem, na jehož zástavě jste se dohodli – proto pokud by si nárokovali i váš ostatní majetek, jedná se s největší pravděpodobností o lichváře. To samé platí i pro ty, kteří by si při sjednávání zástavy chtěli prohlédnout váš ostatní majetek a udělat soupis – řekněte rázné NE a poohlídněte se po něčem důvěryhodnějším.
 muž s dluhy

Peer to peer půjčky

Čím dál více oblíbené, hned několik internetových platforem umožňuje půjčky lidí lidem. To znamená, že vy si určíte částku, dohodnete si úrok s platformou, kterou ona nabídne „investorům“ a pokud vaše nabídka bude dostatečně zajímavá, lidé se vám na vaši půjčku složí. Vy jim pak budete přes platformu vyplácet splátky, stejně, jako u banky.
 budík, mince a dům

Čemu se vyvarovat

Hlavně výše zmíněné lichvě. Pokud uvidíte, že má vaše půjčka až příliš velký úrok, který byste neměli šanci splatit, raději dejte ruce pryč, nikdo vám nemůže přikázat, abyste ji přijali. A pokud vás do toho nutí, tak je něco špatně. Také si dejte pozor na výše zmíněné u lichvářů, kteří si chtějí dělat soupisy vašeho majetku. Jakmile zastavíte jednu věc, neručíte ničím jiným, proto si dejte pozor na různé skryté odstavce a malé písmena u vašich smluv.