Rychlé platby z účtu na účet tu budou brzy!

Tyto okamžité platby, které jsou snem většiny klientů všech bank, by měly být dostupné u většiny bank v tuzemsku, a to do konce roku 2018. Tato aktivita však musí být podpořena i Českou národní bankou, nikoli jen snahou bank se přizpůsobit trhu a přáním klientů. V této chvíli totiž trvá provedení příkazu a připsání platby příjemci dva pracovní dny. Když je to jeden pracovní den, dá se říci, že je to nadstandard. Naprostou výjimku pak tvoří expresní platby, díky kterým může být platba zadaná odpoledne doručena na účet příjemce i tentýž den. Za tuto službu si však musíte připlatit a zkušenosti říkají, že platba je stejně připsána dost často na účet příjemce až následující den ráno.
české mince a bankovky.jpg
Česká národní banka a Česká bankovní asociace už na konci loňského roku provedly dohodu o tom, že tento projekt nazývající se OKAMŽITÉ PLATBY bude spuštěn již začátkem roku 2018.
Hlavním cílem projektu, jak je patrné tedy z úvodního textu a názvu daného projektu je, nabídnout zákazníkům banky novou službu. Tedy rychlou, a hlavně nepřetržitou, možnost převádět peníze z účtu na účet. To v podstatě, jak se říká, 24 hodin denně a sedm dní v týdnu.
Cílem tedy je, aby se prostředky až do výše 400.000,- Kč dostaly k příjemci během několika vteřin od okamžiku zadání příkazu plátce. Nejen okamžité přistání peněz na účtu, ale také okamžitá možnost použití této částky má být tedy v tomto projektu vyřešena. Člověk by tedy hned mohl peníze poukázat dál, zaplatit s nimi kartu nebo je vybrat z bankomatu.
V České republice na konci roku mělo o tento projekt zájem zhruba jedna třetina bank působících na území České republiky.
mobilní telefon a dollary.jpg
Odhaduje se, že v červnu by tedy postupně mělo být zajištěno technické řešení mezibankovních převodů. Tedy již v této chvíli pravděpodobně banky připravují své systémy na tuto novou funkci. Blížíme se tedy momentu, který ke konci roku 2017 odhadovaly ČNB a ČBA jako termín, kdy se zahájí testování systémů. To by vedlo k tomu, že ještě ke konci roku 2018 budeme moci u některých bank OKAMŽITÉ PLATBY využívat.