Odkud se pojištění vzalo?

Pojištění majetku vnímáme dnes jako důležité, ale hlavně samozřejmé. Ne každý ho má, ale ten kdo má majetek pojištěný ví, že se to rozhodně vyplatí. Nebylo tomu ale tak vždy a i když jsou Češi hodně vynalézaví, u nás ho nikdo nevymyslel, pochází ze starého Egypta. Tehdy se ale jednalo o životy a zmrzačení v době, kdy se stavěly pyramidy. První smlouva byla prý sepsána v Itálii roku 1343. Dnes už jsou v Česku desítky pojišťoven a pojistit se dnes dá skoro vše, co vás jen napadne.

Hlavní rozdělení pojištění:

•     ŽIVÉ
•     NEŽIVÉ

A právě mezi neživé patří i pojištění nemovitostí, o které nám v tuto chvíli jde především. Dalo by se říci, že máme doma téměř každý něco, co nechceme, aby nám někdo ukradl. Přesto jsou ale tací, kteří pojištěný majetek nemají. Jsou to lidé lehkovážní nebo myslící si, že jim se nic takového nemůže stát. O pojištění zpravidla uvažují, až když je vyplaví soused nebo se stane jiný karambol, který bude mít za následek zničení jejich majetku. Pak jsou ti, kteří majetek pojištěný mají, ale ani ti ostražitější nemají úplně vyhráno. Podepsali sice smlouvu, ale pramálo řešili, co se v ní píše. Při pojistném plnění pak třeba zjistí, že mohli dostat mnohem více peněz.

Kdy jsme se v Česku nejvíce zamysleli

Největší boom nastal v Česku po velkých povodních, kdy postižení lidé řešili pojištění majetku opravdu ve velkém. Pojistných událostí bylo tolik, že se pojišťovny měly co ohánět.

•     Byl to rok 1997, kdy škody dosahovaly více než 62. miliardy korun, kdy bylo kryto přes patnáct procent staveb.
•     Při dalších velkých povodních v roce 2002 škody vyšplhaly na více než 73 miliard korun, ale pojistné plnění činilo kolem osmdesáti jedna procent.
•     Každý 15tý až 20tý člověk v Česku, nemá pojištěný majetek.
 
Pokud už majetek pojištěný máte a rozhodli jste se pro to i kvůli cennějším věcem, které doma máte, nezapomeňte mít na tyto věci schované i doklady o nabití, včetně ceny předmětů. V případě plnění je totiž bude po vás pojišťovna vyžadovat. U předmětů uměleckých bude potřeba doložit i znalecký posudek.