Investice v Arabských emirátech

Právě Arabské emiráty se v posledních letech velmi proslavily svým ekonomickým růstem a mnoha projekty. Právě díky tomu Arabské emiráty lákají čím dál tím více podnikatelů. I když jsou investice mnohdy velmi lákavé, nenechte se zmást. Investice totiž mohou mít velké úskalí v politické nestabilitě nebo státním vlastnictví těch největších společností.
Spojené arabské emiráty vznikly spojením šesti emirátů, ke kterým se po čase přidal i ten poslední. Možná vás překvapí, že zde neexistují veřejné volby ani žádné politické strany. O moc se zde dělí sedm vládnoucích rodin. Za největší hlavu státu je považován šejk Khalifa bin Zayed Al Nahyan.
mrakodrapy ve městě.jpg
Co se týká náboženství, narazíte hlavně na islám a dále pak na hinduismus či křesťanství.
Za poslední roky se staly emiráty za nejvíce prosperující zemí světa navíc s vysokým životním standardem obyvatel.
Bohužel ale tím, že rychle začalo růst hospodářství a příjmy obyvatel, zvýšily se životní náklady. Ceny tady ročně vzrostou až o neuvěřitelných 10%.
Možná si říkáte, na čem je asi tak založen úspěch Arabských emirátů. Inu odpověď na vaši otázku je snadná. Díky ropě, která zde byla objevena už v 70 letech. Kromě toho mají také páté největší zásoby zemního plynu na celém světě.
Existují tady dvě samostatné burzy cenných papírů a každá dokonce někde jinde. Na obou burzách jsou na víc listovány jiné papíry. Jednu burzu můžete navštívit v Abú Dhabí a druhou v Dubaji. Investiční možnosti jsou ale velmi omezené.
Jestliže byste chtěli investovat do akcií šejchů, budete k tomu potřebovat certifikát. Těch můžete najít mnoho, ale při jejich výběru je nutné se pořádně dívat na složení indexů, jelikož skoro všechny akcie tvoří sektor financí a to bohužel představuje velké riziko.
panoráma města Dubaj.jpg
A v čem že je vlastně ten zakopaný pes? Všechny monopolní společnosti jsou ve velkém množství vlastněné státem, takže nejsou veřejně obchodovatelné. Měli byste mít vždy na paměti, že pokud opravdu chcete investovat ve Spojených arabských emirátech, je tu vždy riziko, které je spojeno s politickou situací v celém regionu. Opravdu může mít jakýkoliv válečný konflikt negativní vliv na Arabské emiráty.