Operativní leasing nebo úvěr

Operativní leasing nebo úvěr? To je otázka, kterou si pokládáme, když přemýšlíme nad novým automobilem. Zvážili jste obě varianty? Ještě nemáte jasnou představu o tom, co zvolíte?
Hned na začátku si řekneme, že v rámci operativního leasingu se v podstatě nejedná o koupi automobilu, ale pouze o jakýsi druh pronájmu.
Abychom si celou situaci lépe osvětlili, ve zkratce si řekneme, co znamená operativní leasing. Díky operativnímu leasingu využíváte automobil pouze po dobu, na kterou je ujednána smlouva. Po skončení doby ve smlouvě se automobil vrací zpátky ke svému majiteli, tedy k firmě nebo do společnosti, od které jste si tento vůz v podstatě „vypůjčili neboli pronajali“. Splácíte splátky, každý měsíc, které mohou obsahovat navíc různé služby. Z celkové hodnoty automobilu tedy zaplatíte pouze jakousi část. Nezaplatíte celou hodnotu automobil jako v případě, že byste si jej pořizovali. Splatíte splátky pouze ve výši, do které vůz opotřebujete za dobu, co jej budete využívat. Do této splátky náleží také další poplatky jako havarijní pojištění, povinné ručení či další poplatky.
V případě úvěrů, ať už jde o spotřebitelský, podnikatelský nebo i o druh americké hypotéky, by se jednalo o vynaložení do investice, která vám bude patřit. U úvěru si totiž půjčíte peníze a vůz si celý koupíte a vlastníte. Budete k němu mít všechny náležité doklady a následně s ním můžete zacházet podle toho, jak si přejete. Nadále splácíte pouze měsíční splátku až do konečné výše úvěru. Vůz ale bude váš, ve vašem vlastnictví.

Operativní leasing ve zkratce

Jedná se tedy o jakýsi druh pronájmu automobilu.
Měsíčně splácíte dohodnutou částku. Měsíční splátka již zahrnuje veškeré poplatky. Může se jednat o výpočet opotřebení vozidla, o povinné ručení, havarijní pojištění, servis, a další doplňkové služby dle konkrétního přání jedince.
Po ukončení doby stanovené ve smlouvě, tedy po ukončení doby, po kterou budete automobil využívat, se vůz vrací zpátky k majiteli. Tímto způsobem neplatíte na začátku žádnou velkou investici a většinu poplatků máte zahrnout již v ceně – měsíční splátce. Také o údržbu a servis se stará majitel čili společnost nebo firma, kde jste si tento „pronájem“ zařizovali.