Poskytovatelé půjček

Poskytovatelé půjček, o kterých se dnes bavíme, jsou samozřejmě poskytovatelé nebankovní. Takový člověk, který půjčku poskytuje, musí splňovat jednu z nejdůležitějších podmínek a tím je licence.
Samozřejmě můžete narazit i na poskytovatele, kteří tuhle činnost vykonávají nelegálně a ani to, že vznikl nový zákon, který vnesl do úvěrové džungle jakýsi řád, je od toho neodradil a nedonutil k tomu, aby si zažádali o licenci a poskytování tak bylo legální.
polský zlotý
Tím, že přišel nový zákon, razantně ubylo těch, kteří půjčky poskytovali. Nebo by alespoň mělo. Nejedné společnosti se totiž nepodařilo získat licenci od ČNB v pokračování činnosti.
Pokud zjistíte, že poskytovatel, od kterého byste si rádi peníze půjčili, nemá licenci, pak od něj dejte ruce pryč a okamžitě ukončete společné jednání. Je totiž otázka času, kdy se na jeho nelegální činnost přijde. Ti, kteří jsou odhaleni, mohou být poté buď sankciováni, nebo trestně stíháni.
Jestliže ale poskytovatel licenci od ČNB má, pak se nemusíte ničeho obávat. Nejsou pro klienty nijak nebezpeční.
Získat licenci ale není nic jednoduchého. Společnosti musí splňovat přísné podmínky, mezi které můžeme zařadit například základní kapitál ve výši 20 miliónů korun a to ještě navíc minimálně. Důležité jsou také odborné znalosti. Právě na těchto dvou bodech většina poskytovatelů ztroskotá.
podpis smlouvy
Je výhodné, že společnosti s licencí jsou pod kontrolou ČNB, čímž je zajištěna zvýšená ochrana klientů. Poskytovatele jsou doslova nuceni ověřovat bonitu každého klienta a poskytovat mu všechny potřebné informace o daném úvěru.
Možná se ptáte, jak si ověřit licenci daného poskytovatele. Je to velmi jednoduché. Společnosti, které mají licenci od ČNB, jsou totiž uvedeny ve veřejném seznamu centrální banky, takže si je můžete proklepnout a podívat se jim na zoubek. Pokud se v tomto seznamu nějaká společnost nenachází, signalizuje to to, že společnost licenci mít nemusí. Pokud tato situace nastane, společnost vám musí na vyžádání prokázat, že licenci od ČNB skutečně má.
Opravdu si na to dávejte velký pozor, ať se na konec nedostanete do nepříjemných problémů. Rozhodně to nemá nikdo z nás zapotřebí.