Největší úvěr v životě

Jedním z největších životních kroků a rozhodnutí bývá žádost o poskytnutí hypotečního úvěru. Je toho opravdu hodně, co by měl člověk vědět a také by měl předvídat daleko do budoucnosti, což dost dobře možné není. Co ale jde, je zvážení svých aktuálních možností a alespoň představa toho, kam se následujících pár let bude život ubírat, nebo alespoň jakým směrem bychom chtěli, aby se ubíral.
pojištění domácnosti.png
Kam jít a co budu potřebovat
Banky peníze poskytují rádi a ve velkém, ale také se musí nějak pojistit, aby jejich finanční prostředky byly vratné. Proto se posouzení každého žadatele provádí individuálně. Nejen při žádosti o hypotéku, ale i jiný úvěr od bankovního ústavu, musíte mít stálý příjem, pracovní poměr uzavřen nejlépe na dobu neurčitou. Překážkou může být zkušební doba nebo uzavřená pracovní smlouva na dobu určitou.
Neplatičům vstup zakázán
Registru dlužníků je přístupný bankám a ty si zde ověřují bonitu žadatele. Pokud máte z minulosti nějakého toho kostlivce ve skříni, pak vám toto bude k tíži, v horším případě se s hypotékou můžete rozloučit.
peníze na hypotéku.jpg
Aktuální finanční situace
Spolu s příjmem jsou také posuzovány náklady domácnosti, tedy poměr příjmů k výdajům, do kterých jsou zahrnuty kromě běžných nákladů na živobytí i případné další splátky již stávajících úvěrů. Rozhodujícím faktorem je také počet osob, jejichž příjmy budou posuzovány, dvě osoby budou mít příjem vyšší a tudíž pro ně bude snadnější hypotéku splácet. I toto má však svoje úskalí, kterým je rozloučení partnerů. I tato situace se dá řešit, prodat nemovitost, splatit hypotéku a zbytek peněz si rozdělit, nebo si hypotéku i nemovitost ponechá jen jeden za předpokladu vyplacení toho druhého.
Vyřízení hypotéky není záležitost několika dnů. Může se stát, že o nákup stejné nemovitosti bude mít zájem více lidí. Takové situaci se dá předejít tzv. pohotovostním úvěrem, tedy předschválením, což v praxi znamená, že úvěr je tzv. přiklepnut a vy pak máte rok na jeho čerpání. Počítat ovšem musíte s méně výhodným úrokem