Povinné ručení vs. havarijní pojištění

Povinné ručení musí mít každý, kdo vlastní auto. Podobně jako u všech pojištění je, že si můžete vybrat jakou pojišťovnu chcete. Většinou si každý vybírá podle ceny a toho, co pojišťovna nabízí. Každé povinné ručení má nějaké limity. Jsou na výběr většinou 35/35 mil. A to znamená, že první je 35milionů na zdraví a druhé 35 milionů na škodách na majetku. Tyhle limity jsou nejnižší. Nejvyšší jsou pak 100/100 milionů.

volant

Je jen na vás, jaké limity si vyberete, ale jakmile způsobíte škodu vyšší, než jaké máte limity, bude p vás pojišťovna chtít doplatit tu zbylou částku. Při nehodě ale musíte vždy vyplnit záznam o nehodě, který máte buď od své pojišťovny anebo zavoláte policii, která tenhle záznam sepíše sama. Musíte potom přijít na pojišťovnu toho, kdo nehodu zavinil a nahlásit škodu, aby byla poškozenému vyplacena částka poškození. Tohle vše jde z povinného ručení, ale pokud byste chtěli opravit i své auto a chtěli od pojišťovny vyplatit částku za škodu, tak vám ji nevyplatí.
Na tohle je dobré havarijní pojištění. Je dražší. Záleží, jak staré auto máte a na jakou částku chcete své auto pojistit.

motorka

Dále jsou možná doplňková připojištění jako jsou:
 

  • připojištění čelního skla nebo všech skel
  • pojištění zavazadel
  • pojištění právní ochrany
  • střet se zvěří
  • úrazové pojištění sedadel
  • připojištění asistenčních služeb
  • pojištění půjčovného během opravy auta neboli náhradní vozidlo

 
 
Každá doplňková připojištění musí být k motorovému vozidlu buď k povinnému ručení nebo k havarijnímu. Samostatně pojistit nelze.

nehoda
 
K havarijnímu pojištění patří ještě odcizení nebo vandalismus. Odcizením se myslí to, že když vám dané vozidlo ukradnou, vyplatí vám částku, kterou jste si při uzavírání smlouvy zadali.
Vandalismus je, když vám někdo třeba auto poškrábe anebo postříká sprejem. Je dobré vždy auto nafotit a zavolat policii, která to začne řešit. Pošlete fotky a dokumentaci od policie na pojišťovnu a ta vám zašle peníze, na které jste si vandalismus pojistili.