Půjčka od kamarádů

Je docela moderním trendem si v dnešní době půjčovat peníze od kamarádů. Ovšem se nejedná jen o malé částky, ale také o větší částky. Dobrý kamarád vám rád půjčí. Samozřejmě pokud si od něj půjčíte třeba 2 000 Kč, tak to není problém. Někdy si ale od kamarádů půjčujeme i větší částky. U větší částky v řádech několika tisíc Kč je to složitější. S kamarády většinou neuzavíráte žádnou smlouvu o průběhu splácení. Vše je na dohodě s konkrétním kamarádem.
 žena s bankovkami
Výhody a nevýhody této půjčky
 
Výhodou je, že dotyčného člověka většinou znáte. Víte, jak se chová a jak s ním jednat. Kamarád vám většinou nebudu účtovat úroky a žádné sankce za opožděné splátky. Taková půjčka je dobrá v menších částkách. U větších částek může nastat problém. Tím, že není napsaná smlouva se velice jednoduše může stát, že vám kamarád začne tvrdit jiné podmínky. Domluvíte se na nějaké formě splácení (většinou měsíční), ale může to změnit. Není smlouva a je vše jen na domluvě. Potom vám může zvýšit splátku velice razantním způsobem a vy už nebudete mít na splácení. Může se také stát, že po vás bude chtít zbylou částku ihned doplatit a vy nemáte nikde podloženo za jakých podmínek. Výhodou také může být, že zde nebudete mít zřejmě žádný úrok.
 dohoda o půjčce
Varovný příklad z praxe
 
Kamarád mi vyprávěl, co se mu stalo. Od svého hodně dobrého kamaráda si půjčil částku 20 000 Kč s tím, že mu je bude splácet a nejpozději za 12 měsíců bude mít splaceno. Podotýkám, že toho kamaráda znal opravdu hodně dobře. Bohužel se dostal do horší finanční situace a poprosil svého kamaráda o odklad. V tom nastal problém. Kamarád na něj začal tlačit, že musí všechno okamžitě splatit, že ty peníze potřebuje také. Můj kamarád to neměl z čeho splácet. Zkrátka byl nemocný a peníze neměl. Dostal se tedy až před soud. Jeho nejlepší kamarád ho zažaloval, aby mu ihned vrátil peníze zpět. Jelikož u toho nebyl žádný svědek, soud rozhodl, že to platit nemusí. Jenže se svým dlouholetým kamarádem už se nebaví. Přestali se naprosto stýkat. Snažil se ho kontaktovat s tím, že již peníze má a rád mu je vrátí. Nicméně on již nekomunikoval a pravidelně mu pokládá telefon. Znali se od dětství a peníze učinily konec přátelství.
 bankovky na šňůře
Pokud se tedy rozhodnete využít pomoci kamarádů, tak si dávejte velký pozor. Uvažte, zda není opravdu lepší vzít si půjčku v bance. Předejdete tím velice nepříjemným situacím.