Snadná cesta do záhuby?

Banky si chtějí být jisté, že se jim půjčené peníze vrátí. To je zcela pochopitelné. Proto banky vyžadují při půjčce vyššího obnosu peněz, abyste něčím ručili. Nejčastěji žádají, abyste si zvolili osobu, která bude v případě, že nebudete schopni splnit závazek, platit za Váš úvěr. Nebo to také může být naopak. Vy se stanete ručitelem, jelikož Váš dobrý kamarád si půjčil vysokou částku peněz. Pokud Vás o něco takového Váš přítel požádá, zbystřete. Něco takového si nechte projít hlavou a poraďte se s rodinou nebo finančním poradcem.
pomocná ruka
Riziko ručení může být opravdu vysoké. Možná si říkáte, že Váš přítel by Vás do něčeho takového nezatahoval, kdyby nebyl schopný závazek splnit. Možná si myslíte, že ho znáte natolik dobře, že přesně víte, co od něj čekat. A právě v tomto můžete být na omylu. Někteří lidé si totiž na přátele jen hrají a mohou Vás tímto způsobem jen využít. Zkrátka nebudou mít na zaplacení úvěru dostatek financí, ale díky tomu, že Vy jste věřitelem, danou částku zaplatíte Vy. Pak jen těžko z dlužníka své peníze dostanete.
výpočet úspor

Strach z odmítnutí?

Právě z tohoto důvodu se nebojte nabídku odmítnout. Možná nechcete svého přítele zklamat, a tak máte tendenci na nabídku kývnout, abyste si daného člověka nerozhádali. Pokud se po Vašem odmítnutí Váš kamarád naštve a bude Vám vyčítat, že jste mu nepomohli, nejspíš Vás chtěl jen podvést. Pravý přítel by Vás do něčeho takového nenutil a pochopil by, že je to pro Vás příliš riskantní. Nepoužil by toto citové vydírání a nic by se nestalo. Možná by své rozhodnutí vzít si úvěr přehodnotil nebo by si našel jiného ručitele.
chlap bez peněz

Důvěřuj, ale prověřuj

Je tedy jen na Vás, zda se rozhodnete svému příteli důvěřovat a prokážete mu službu. Pokud se jedná o opravdového přítele, jistě Vám bude vděčný a peníze Vám vrátí. A naopak, když se rozhodnete úlohu věřitele odmítnout, nebude Vám nic zazlívat a nechá to plavat. Jestli se rozhodnete nabídku přijmout a pomoc tak dlužníkovi, řiďte se pravidlem "Důvěřuj, ale prověřuj."