Spořit nebo nespořit?

Otázkou je, zda máme vůbec z čeho spořit. Spousta mladých rodin vám řekne, že ze svých platů nemohou naplno financovat ani své vlastní žití, natož pak si pořídit dítě a navíc ještě, k tomu všemu, spořit. Zkrátka pro mnoho mladých rodin je to nepředstavitelné. Přesto však, mluví statistiky jasně. V Česku si prý spoří dvě třetiny obyvatel. To je sice pěkné, ale většině z nich, by jejich úspory stačily sotva na dva měsíce.

Život se má užívat

–          Užívat si život plnými doušky – to je krásné a jistě by to tak do jisté míry mělo i být. Jenže, abychom si ho mohli užívat kdykoli a za jakýchkoli okolností, alespoň nějaké finanční rezervy mít musíme. Důležité je, si uvědomit, co nám vlastně všechno hrozí, co skutečně ke svému životu potřebujeme hned a co počká, co by se mohlo stát, kdyby. A teď si to pojďme rozebrat.

–          Co nám hrozí – těch potenciálních nebezpečí je mnoho, záleží, kam až bychom zašli. Vyjmenujeme si alespoň některá. Třeba takový spadlý strom, který nám může spadnout na dům, liják může zapříčinit naše vytopení, silný vítr nám odnese střechu. Zamyslíme se tedy, v jakém stavu máme svůj dům, kde stojí, tedy jestli mu hrozí nějaká katastrofa, protože je třeba starý, stojí v údolů, nebo naopak na kopci. Kdyby se nám něco z výše uvedeného stalo, máme dostatek financí, abychom vše dali do pořádku? Jistě, nemusíte mít na vše peníze v hotovosti, někde bude stačit být pojištěn a čerpat pak z pojistky.

–           Co potřebujeme – jsou věci, které ke svému životu potřebujeme nezbytně a pak jsou ty, které jsou považovány za standard. Třeba taková lednička je považována za důležitou součást naší domácnosti. V dnešní době ji nemá už opravdu jen málokdo. Na druhou stranu třeba domácí kino nutně nepotřebujeme. Pokud ale máme dostatek finančních prostředků, proč bychom si ji nekoupili. Nebo si na ni můžeme ušetřit, tedy naspořit.
Důležité je se hlavně nezadlužit a následně nemít na splátky. To se pak velmi často stává že přijdeme nejen o zboží na splátky zakoupené, ale třeba i o střechu nad hlavou. A to přece nechceme.