Vkladním knížkám odzvonilo

·         Je jasné, že vkladním knížkám odzvonilo. Dneska už máme všechno jinak. Ale pamatujete, jak naši dědové a babičky ukládali peníze na vkladní knížky, jak je schovávaly pod polštáře a jak stály dlouhé fronty ve spořitelně? Já si na to pamatuji matně, ale pamatuji. Nicméně ani ne tak u babičky, ale u svých rodičů. Teď máme místo vkladních knížek spořící účty.

·         Základní rozdíl mezi spořícím a běžným účtem je ten, že ten spořící je vám okamžitě k dispozici, respektive jsou vám okamžitě k dispozici vaše peníze, ale i vyšší úrokové sazby než účet běžný. Oživeny jsou také takzvané termínované vklady, kdy si můžete vybrat část peněz ještě předtím, než si naspoříte konečnou částku. Pokud chcete spořit delší dobu, je asi lepší využít spoření stavební.

Jak to vypadá letos

·         Inflace se nám sice vrací, ale není nijak závratná. Každopádně jasné je, že pokud necháte své peníze v bankách, budou na své hodnotě rozhodně ztrácet. V zásadě lze říci, že i ty banky které byly považovány jako nejlevnější, nejlepší, nejmodernější a možná by v některých případech byl vhodný přívlastek i nejmladší, snižují úrokové sazby. Na jaře se k nim navíc přidaly i další pojišťovny, které známe v Česku už dlouhá léta.
·         Pokud tedy máte své úspory v bance, možná byste se měli zamyslet co s nimi. Zda je raději někam neinvestovat. Začalo se však blýskat na lepší časy jedné bývalé kampeličce, které se v počátku tohoto roku transformovala na banku. Právě u ní si lidé v letošním roce sjednali tisíce účtů, většinou spořících. Ostatní banky se právě takovým počinům zuby nehty brání. Dokonce ani tam, kde mají klienti banku rádi, se nepodařilo výhodnější úrokovou sazbu pro klienty, kteří si jen spoří, udržet. Ta zůstala výsadnou jen pro klienty aktivní. 

Že by se trend klesajících úroků změnil, není příliš pravděpodobné. Nejdříve by totiž musely začít stoupat krátkodobé úrokové sazby. Tak hodně štěstí, při vašem výběru spoření.