Stavební spoření se nakonec vyplatí!


Dá se tedy předpokládat, že zájem o úvěry u stavebních spořitelen nyní dramaticky poroste.
Spořitelny totiž reagují na vývoj trhu podstatně pomalejším tempem proti bankám. V předchozích letech, tedy do roku 2017 sazby na hypotečních úvěrech dlouhodobě klesaly. I na toto stavební spořitelny reagovaly pomalu. Proto byly hypotéky výhodnější a byly hojněji využívány.
Vzhledem k tomu, že nyní tedy sazby hypoték rostou a spořitelní úroky mírně dokonce klesly, dá se předpokládat, že zájem o úvěry u stavebních spořitelen poroste. Týká se to hlavně tedy úvěrů překlenovacích, kde také úroky mírně rostou, ale opět pomaleji, než rostou u hypoték.
domek z trávy.png
Hlavním účelem stavebního spoření je tedy možnost vzít si právě úvěr ze stavebního spoření. U těchto produktů se sjednávají úrokové sazby dopředu a nejsou zákonem regulované. Tedy pokud dnes uzavřete smlouvu o stavebním spoření, získáte úvěr se sazbou přibližně kolem 3,5 až 4 procenta. To znamená, že sice momentálně je tato úroková sazba vyšší než u hypoték, ale vzhledem k tomu, že s podpisem smlouvy máte tuto sazbu zaručenou po celu dobu splácení, brzy přijde doba, kdy tento úvěr bude zajímavější a výhodnější než právě zmiňované hypoteční úvěry.
Před deseti lety při krizi na finančním trhu klesl zájem o hypotéky. Dá se předpokládat, že zvyšování sazeb u hypoték bude mít nyní podobný dopad, i když ne tak zásadní, protože celková ekonomická situace ve světě i u nás je lepší. Tedy hlavně u nás.
dívka a pokladnička.jpg
Stavební spořitelny se u stavebních spoření klientům před několika lety zavazovaly k tomu, že jim budou při splnění podmínek poskytovat úvěry s úrokem kolem pěti procent. Což tak výhodné není. Ale dlouhodobě existující spoření mají předjednané úroky nižší, což je v tuto chvíli velmi zajímavé, protože sazby budou během pár měsíců pravděpodobně konkurovat právě úrokům u hypoték.
 
Opět se tedy ukazuje, že práce finančních poradců, kteří v posledních letech rozmlouvali klientům výhodnost stavebních spoření, byla lichá a doporučení chybné. Pokud jste nedali na jejich názor, že se stavební spoření nevyplatí, možná nyní získáte bonus v podobě nízkých sazeb na úvěry ze stavebního spoření oproti trhu s hypotékami.