Nemáte naspořeno na bydlení? Nezoufejte!


Většina žadatelů jde tak zvaně na krev a případné peníze, které by měli mít našetřené řeší tak, že si je půjčí na základě úvěrů či půjček od známých, protože už ani úvěr ze stavebního spoření bankám nemůže za tímto účelem stačit.
dům na prodej.png
Co z toho vyplývá?
Výsledkem omezení hypoték nad 80 % z hodnoty nemovitosti je to, že bez vlastních úspor jste téměř nahraní. Pokud nemáte našetřeno, musíte tedy peníze získat jiným způsobem, ale to jsou způsoby, které vás mohou dostat do prekérních situací, ať už ohledně splácení bankám či ve vztazích v rodině nebo se známými.
Je tedy nějaká možnost tuto situaci vyřešit bez půjčky?
Ano!
Můžete zastavit hypotéku právě jinou nemovitostí, tedy nejen tou, kterou kupujete, ale také jinou, ať už se jedná o dům či byt třeba vašich rodičů. Toto je doporučení nejen finančních poradců, ale také bank. To právě z toho důvodu, že v tuto chvíli již právě není možné jiným způsobem dofinancovat hypotéku, dříve například právě úvěrem ze stavebního spoření.
Proč nejsou dostupné?
Banky prostě jen respektují doporučení České národní banky, které bylo vydáno, aby se zabránilo případnému kolapsu na trhu nemovitostí, tak jak ho známe například z USA, kde byl krach již před deseti lety. Mimochodem momentální situace na trhu s hypotékami v USA se opět blíží k totálnímu kolapsu a to přesně z důvodů nebankovních hypoték a různých jiných zajišťovacích postupů.
kasička prase.jpg
A další řešení?
·         Úspory
I když je to pro někoho nepříjemné, je rozumné využít opravdu osobních či rodinných úspor. Můžete třeba vybrat peníze z penzijního připojištění, spořícího účtu či prodat cenné papíry. Výjimečně lze tedy využít i úvěr ze stavebního spoření, ale banka v tu chvíli musí přistoupit k tomu, že výše měsíční splátky bude přičtena k výdajům každého měsíce a tím se zase sníží v podstatě možnost mít splněné podmínky pro schválení hypotéky.
·         Spoření
Finanční poradci i banky se shodují na tom, že v tuto chvíli je nejlepší nepřeceňovat svoje finanční možnosti a zabývat se tím, jak na část nemovitosti našetřit. Jednak jsou v tuto chvíli opět na vzestupu úrokové sazby, jednak netřeba hnát se do problému kvůli tomu, že teď něco chcete a nemáte představu o budoucích těžkých situacích, které kolem splácení úvěrů a hypotéky plynou.