Účelový hypoteční úvěr, americká či australská hypotéka?

V dnešní době není snadné si zajistit vlastní bydlení. Naštěstí však existují banky, které poskytují hypotéky.

dům

Jakou hypotéku z dostupných variant si vybrat?

Pojďme si nejprve říct, jak se v základu hypotéky rozdělují, abychom si udělali představu, co asi trh nabízí.
1.  Hypoteční úvěr dle účelu
2.  Hypoteční úvěr dle dokládání příjmů
3.  Hypoteční úvěr dle typu splácení
4.  Hypoteční úvěr dle typu úročení

Základní dělení známe, ale věřím, že stále nemáte jasno, v čem se hypotéky liší a jaká varianta by pro vás byla asi nejvhodnější, nejvýhodnější a nejrozumnější. Podíváme se tedy na základní dělení podrobněji.

realitka

Hypoteční úvěr dle účelu

a)    Účelový
Účelový hypoteční úvěr je úplně nejčastějším typem a v podstatě základním typem hypotéky. Je poskytován na financování bydlení. Tedy na koupi, výstavbu či rekonstrukci nemovitosti. U těchto hypoték je třeba zajistit splácení zástavním právem k dané nebo jiné nemovitosti na území České republiky. Samozřejmě, jak se tradičně říká, výjimka potvrzuje pravidlo.

b)   Americká hypotéka (neúčelový)
Neúčelový hypoteční úvěr nebo také jinak americká hypotéka, je vlastně hypotéka na cokoli. Tuto americkou hypotéku poskytují nejen banky, ale také nebankovní subjekty. U tohoto typ u úvěru budete předkládat údaje k nemovitosti, která má sloužit jako zástava a informace o příjmech žadatelů. Některé instituce dokonce nevyžadují právě ani doklad o příjmu žadatelů, na základě hodnoty zastavované nemovitosti. Tento druh úvěru je však zaměřen na osoby, které potřebují zkonsolidovat své stávající úvěry a nebo potřebují finance pro rozjezd svého podnikání.

kalkulačka
 
c)    Australská hypotéka (kombinace)
Tento druh hypotéky je charakterizován tím, že  čím víc peněz si půjčíte, tím nižší bývá úroková sazba. Tento typ úvěru je zajímavé proto, že často klienti platí minimální nebo dokonce nulový zřizovací poplatek. Australská hypotéka je určena na financování nemovitosti, rekonstrukci a také vybavení. Je to tedy výborná možnost zkombinovat účelový i neúčelový hypoteční úvěr.
 
Protože standardní účelový hypoteční úvěr je v tuto dobu zcela běžnou záležitostí a pro banky poměrně bezpečnou variantou poskytování úvěru, je pravděpodobné, že i právě pro vás to bude vhodná varianta.