Vkladní knížky byly v minulosti nejznámější způsob spoření, ale později byly nahrazeny spořicími účty, termínovanými vklady a dalšími bankovními produkty. Vkladní knížky jsou stále žádaným bankovním produktem. Kde je však sjednat a jaký úrok nabízejí?
Vkladní knížky dnes nabízejí dvě banky: Česká spořitelna a Poštovní spořitelna
Obě banky se zaměřují především na rodiče, kteří mohou na těchto vkladních knížkách spořit svým dětem.
Dětské vkladní knížky
Dětské vkladní knížky mají výhodnější úroky. Vkladní knížku je možné u České spořitelny založit nanejvýše do osmnácti let dítěte. Vklad na knížce potom banka úročí jedním procentem ročně, avšak pouze do částky dvě stě padesát tisíc korun. Rovněž tato procentní úroková sazba platí pouze do osmnácti let dítěte, na jehož jméno je vkladní knížka vedena. Jako benefit k dětským vkladním knížkám potom nabízí Česká spořitelna dva narozeninové finanční bonusy.
Například:
· Po dovršení dvanácti let dítěte banka připíše pět set korun.
· Po dovršení osmnácti let dítěte připíše banka tisíc korun.
Podmínkou zde však je, aby dítě mělo u České spořitelny osobní účet a vkladní knížku minimálně pět let.
Výherní vkladní knížky.
Výherní vkladní knížka je bez úroku, avšak dvakrát ročně je možné se se svou vkladní knížkou účastnit losování o prémii milion korun. Účastnit se slosování o prémii mohou potom pouze ty vkladní výherní knížky, které mají zůstatek přes 1000 korun. Slosování probíhá vždy v listopadu a květnu.
Vkladní knížky u Poštovní spořitelny
Poštovní spořitelna nabízí rovněž Dětskou vkladní knížku. Tato vkladní knížka se pak zakládá na dobu určitou, a to maximálně do osmnácti let dítěte. Roční úrok činí na této Dětské vkladní knížce půl procenta, plus bonusový úrok. Výše bonusového úroku se odvíjí od samotné délky spoření na vkladní knížku. A banka vám jej připíše v plné výši při výběru až po dovršení osmnácti let dítěte. Polovinu z bonusového úroku vám banka vyplatí, pokud dodržíte alespoň polovinu doby spoření.