Co je revolvingový úvěr

Když se řekne revolvingový úvěr, jen málokdo si pod tímto pojmem něco představí. Většinou začneme tápat, jestli se jedná o obyčejný spotřebitelský druh úvěru nebo jestli se jedná spíše o podnikatelský typ úvěru, či s čím vlastně může mít tento úvěr nějakou spojitost? To všechno se nám honí v hlavě, aniž bychom znali základní vlastnosti. Revolvingový úvěr je samozřejmě druh úvěru, jak již samotný název napovídá. S čím je ale spojen a k čemu jej můžeme přirovnat? V podstatě se jedná o typ úvěru poskytovaného bankovními institucemi, ale formou finančního produktu, který není vázán na bankovní účet.

Nahlédneme do zákulisí

Komu je tedy poskytován? Úvěr je poskytován klientům, kteří peníze využijí na financování oběžného majetku. Jedná se tedy o druh spotřebitelského úvěru vhodného pro širší veřejnost, ale i pro podnikatele. Často je využíván právě podnikateli a firmami na nákup potřeb spojených s podnikáním, jako jsou zásoby či oběžný majetek. Mohou si jej tedy sjednat OSVČ, vlastnící živnostenské oprávnění, ale i firmy a další podniky. Podnikatel si sjedná tento úvěr a až dostane zaplaceno od odběratelů, může jej splatit. Jedná se o krátkodobý úvěr, který můžete čerpat za pomocí kreditní karty. Nastaví se výše úvěru a následně jej klient postupně čerpá, až do vyčerpání celé částky úvěru. Úvěr se může splácet samozřejmě také postupně. Peníze se většinou uvolňují v měsíčních pravidelných intervalech. Nemusíte ale úvěr vyčerpat celý. Poskytuje se také lidem na nákup běžných potřeb.
Jestliže chceme nahlédnout ještě více do zákulisí dané problematiky, můžeme si říct, že banka může regulovat cílovou částku úvěru. Většinou se tento typ úvěru poskytuje na dobu jednoho roku. Jakmile klient zaplatí dlužnou částku, může úvěr znovu opětovně čerpat. Až do konečné výše úvěru.
Základní charakteristika
Samostatný finanční produkt, který není vázán na bankovní účet. Druh spotřebitelského úvěru, který však mohou využívat i podnikatelé. Peníze nemusíte čerpat celé najednou, ale jen dle potřeby. Splácí se postupně, můžete jej využít opakovaně.