Nebankovní registr

Registry dlužníků v posledních letech vypluly napovrch a stále více klientů se s nimi setkává. Registry jsou dvojího typu, bankovní a nebankovní. Jdete-li žádat o půjčku do banky nebo i do nebankovní společnosti, můžete si být jistí, že si vaše jméno prověří. Prověřují si tímto způsobem vaši solventnost neboli bonitu. Každá banka a nebankovní společnost chce tímto způsobem vědět, jestli splácíte včas veškeré své závazky a dluhy, nebo jestli se spíše řadíte mezi neplatiče. To je logická úvaha, a proto jsou zde registry. Ten nebankovní slouží nebankovním společnostem. Ve zkratce se jedná o jakousi databázi firem a lidí. Nacházet se zde tedy mohou jak právnické, tak i fyzické osoby. Pokud jste si někdy vzali půjčku, pak jste v registru byli k nalezení. Jde ovšem o to, že záznam je tam evidován buďto v pozitivním slova smyslu, že všechno splácíte a nemáte žádné finanční problémy, nebo negativní a to znamená, že jste někdy v minulosti nezaplatili složenku, neplatili splátky půjčky a tak dále. Některé společnosti se v případě poskytování úvěrů hájí tím, že pokud do registru nahlédnou, mohou vám poskytnout lepší podmínky, v případě pozitivního záznamu. Tedy pokud nemáte problémy se splácením.

Typy nebankovních registrů

Pokud se bavíme o nebankovních registrech, můžeme narazit na NRKI neboli Nebankovní registr klientských informací. Ten spravuje společnost pod zkratkou CNCB neboli Czech Non-Banking Credit Bureau, z.s.p.o. Dalším je Solus – zájmové sdružení právnických osob. Tyto dva typy jsou registrované Úřadem na ochranu osobních údajů. Platné samozřejmě pro Českou republiku. 
Registrů ať už těch bankovních nebo nebankovních se většinou děsíme, protože se obáváme toho, že pokud jsme tam zapsáni, tak nám nikdo půjčku neposkytne. V dnešní době to nemusí být tak úplně pravda. Záznam totiž můžete mít i pozitivní čili že máte vše v pořádku, takže vám půjčku nebo úvěr banky nebo nebankovní společnosti poskytnou. V případě, že by byl negativní, tak zřejmě nezískáte úvěr v bance, ale můžete uspět v nebankovní společnosti, které bývají v tomto ohledu tolerantnější.