Hypotéky pro mladé rodiny

·         Na pořízení nového bydlení poskytuje úvěr mladým rodinám v Česku Státní fond rozvoje bydlení (SFRB). I na Slovensku se podobně poskytují finance rodinám na bydlení, ale s trochu jinými podmínkami.

pokoj

·         Oba státy se zaměřují na mladé rodiny do 35 let věku. Pravidla v posuzování na poskytnutí hypotéky jsou v obou případech mírnější než u hypotečních bank, ale splátky jsou vyšší s kratší dobou splácení. Na Slovensku mají limit v poskytnutí hypotéky a to pokud dosáhne žadatel na čtyřnásobek výše platu než je životní minimum. A tak si mohou sami jednoduše spočítat, jestli na to dosahují nebo ne.
·         V Česku se podporují hypotéky na nové nemovitosti a je jedno jak je stará nebo jakou má podlahovou plochu. Její výstavbu podporují také.
·         Na Slovensku podporují nové a menší byty, které vyžadují nižší náklady a mají nízkou spotřebu.

·         Nevýhoda je v době čekání na schválení hypotéky, která trvá několik týdnů. Což je v dnešní době žádání po vlastním bydlení a nabídek různých jiných bank dost problém. Úvěr, který stát nabízí je lepší spíše pro rodiny, které kupují nemovitost od rodiny nebo známých. Nebo na úhradu nákladů na dostavbu rodinného domu.

rodinka

·         Slováci odpustí část dluhu, pokud se narodí dítě nebo si ho osvojí a to ve výši 2000 eur což je v přepočtu 53 tisíc korun. V Česku je to tak, že se přeruší doba splácení jistiny po narození dítěte až na dobu dvou let.
·         Podle Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) by si od státu mladé rodiny půjčovaly více, kdyby jim bylo půjčeno za stejných podmínek jako na Slovensku, a to vyšší částku s delší splatností a bonusem za dítě.
·         U Slováků je zájem dle průzkumu jiný. Banky jim běžně půjčí za roční sazby i pod 1,5 procent. Za určitých podmínek mají od státu mladí možnost dotace na prvních pět let na úrok. Od některých bank díky tomu získají úrokovou sazbu blížící se nule.