Investice, co se třpytí

Jako alternativu k akciím, dluhopisům nebo termínovaným vkladům Vám řada finančních poradců doporučí uložit peníze do zlata, platiny, stříbra nebo diamantů. Takovou to investici byste měli chápat jako dlouhodobou, zpravidla přesahující generace a také jako doplňkovou k jiným typům zhodnocení vašich finančních prostředků. Pro investora, který hledá něco malého, snadno přenosného a takřka „věčného“ jsou hlavním bodem zájmu investiční diamanty.
malý krystal
Co byste o diamantech měli vědět před nákupem?
Pokud se chystáte koupit investiční diamant, pak vyhledejte renomované prodejce. Investiční diamant má vždy certifikát, jehož snímek je vždy součástí zabaleného diamantu. Tento obal, ať už jde o fólii nebo pouzdro se nesmí poškodit. Cena diamantu závisí na jeho velikosti udané v karátech, jeho čistotě a kvalitě jeho brusu. Cennější je diamant čistější, tedy klasifikovaný v rozmezí IF, VVS a VS. Brus jako laik neposoudíte, jen musíte doufat, že je precizní. Zároveň je dobré vědět, že nejoblíbenější je briliantový brus. Velikost, respektive hmotnost se udává v karátech a pro nákup jednoznačně patří čím větší, tím cennější. Posledním hlediskem je barva, zde platí čím bělejší, tím lépe. Nažloutlé diamanty jsou levnější.
výroba šperků
Jaký diamant je pro investici opravdu vhodný?
Zde je dobré se podívat, kde se diamanty brousí a v jaké kvalitě. V produkci asijských brusíren jsou především diamant do velikosti 0,5 až 1 ct. Broušení větších kamenů probíhá v belgických Antverpách, americkém New Yorku a izraelském Ramat Gan, kde jsou také celosvětově známé diamantové burzy. Z pohledu vývoje trhu v posledních dvaceti letech lze vyčíst, že poptávka po diamantech nad 1 karát je nejživější, zájem o ně po případném poklesu trhu stoupá rychleji než o menší kameny a celkové stoupá jejich cena. Z těchto důvodů je pro investici vhodnější co nejčistší diamant o hmotnosti nad 1 karát, jen pro představu jde o diamant větší než 5 mm v závislosti na brusu. Kvůli jednotným standardům vybírejte raději diamant s certifikátem laboratoří GIA, HRD a IGI.
Investiční diamant snadno koupíte, ale hůř se prodávají. Při prodeji musíte oslovit více firem a porovnat jejich nabídky. V dlouhodobém horizontu hodnota a tedy i výkupní cena investičních diamantů stoupá, takže pokud chcete uložit peníze pro další generace, jde o zajímavou možnost.