Investice do podílových fondů

Jak začít a co by měl investor vědět?

Asi to nejzákladnější, co by měl (nejen) začínající investor vědět, je to, do čeho chce investovat a proč do toho chce investovat. Proto je samozřejmě vhodné se pro začátek poradit s odborníkem. Mnoho lidí totiž ani netuší, do čeho investovat a ani je moc nezajímají akcie apod. Chtějí jen vědět, kam peníze vložit nebo jak spořit na důchod. Což je rozumné. Pro takové jsou vhodné produkty, které nazýváme podílové fondy. Což je takové „lepší“ spoření. Spočívá to v tom, že tam pravidelně posíláte peníze a společnost, u které máte smlouvu a ta de facto investuje za vás. Obvykle jsou na výběr tři varianty (profily):
1. konzervativní
2. vyvážený
3. dynamický
První zmíněný investuje zejména do dluhopisů a dluhopisových fondů. Je sice málo výkonný, ale za to stabilní a jistý. Dynamický fond naopak investuje do akcií a akciových fondů. Dlouhodobě vykazuje výrazné výkyvy, ale je velmi výkonný. Vyvážený, někdy též balancovaný, bývá obvykle složen z jedné poloviny akciovými a z druhé poloviny dluhopisovými fondy. Výkyvy jsou z dlouhodobého hlediska středně vysoké. Totéž platí o výkonech, které jsou výkonově mezi konzervativními a dynamickými profily.
byznysový stůl

Smysl a výhody podílových fondů

Smyslem a nejpodstatnější výhodou podílových fondů, je pohodlí investora. Investoři do podílových fondů, se totiž nemusí o nic starat a rozumět tomu, do čeho vlastně investují. Od toho je tam správce fondu (investiční společnost či bankovní instituce), který se o investice stará. Navíc ve většině případů se jedná fondy fondů, tedy o to, že správce není pouze jeden jediný. Mohou jich být desítky. Výhodou je, že se tím výrazně snižuje riziko a navíc, nepotřebujete velký kapitál. Minimální investice je obvykle jen 500,-.  
kovové mince

Nevýhody podílových fondů

Podílové fondy mají však i své nevýhody. Zejména se jedná o nepříliš vysoký výnos, což je daň za nízkou rizikovost. V případě, že bych si vybral konkrétní akciové nebo dluhopisové fondy, bývá zde výnos vyšší. K tomu však musíte mít nějaké povědomí a potřebujete větší kapitál. Pro většinu lidí tak podílové fondy zůstávají asi tou nejlepší variantou.