Jaké životní pojištění zvolit?

Rozhodnout se pro životní pojištění není ještě tak složité, jako vybrat to správné. I když je na trhu spousta produktů a rád vám s tím pomůže kdejaký finanční poradce či finanční ústav, ještě to neznamená, že pro vás je to to nejlepší. Správné napasování životní pojistky je totiž poměrně komplikovaný proces. Vždy je třeba správně pohlížet na výši pojistného a také na typ pojistné částky. Každý z nás by také měl vědět, jaké je riziko změny v průběhu času a jaká částka bude případně vyplacena, pokud se něco přihodí v daleké budoucnosti.
lékařka s deskami.jpg

Nyní existují internetové nástroje, které pomůžou i laikům najít správný produkt právě pro ně. Pokud ne správný produkt, tak alespoň pomůžou v tom, že si dotyčný dokáže udělat představu o tom, jak trh pojištění funguje a jaké jsou aktuálně dostupné produkty  a jaké má tím pádem možnosti.
balíčky peněz.png

Základní věcí, na kterou byste se měli při výběru zaměřit:


·         typ pojistných částek

Mezi těmito produkty bývá zpravidla rozdíl v ceně. Je to z toho důvodu, že u klesající pojistky se částka automaticky mění na nižší pojistnou ochranu s přibývajícím časem. Tím se samozřejmě měsíční částka snižuje a pojistka je pak levnější. U konstantní částky je to samozřejmě stále stejná výše případného odškodnění.


     Klesající

Pokud si zvolíte klesající pojistnou částku, máte jasné, že suma v případě škodné události bude jiná, než v momentě, kdy jste se pojistili. Výhodou takové klesající pojistky je to, že je levnější, než pojistka s konstantní částkou. Zvolená výše pojištění pak klesá přesně podle daného klíče. Pokud tedy zvolíte pojistku na 1 000 000,- Kč na dobu 30 let, v dalším roce to bude již 966.666,- Kč a za další rok to bude 933.333,- Kč a dále se v budoucnu bude vždy tato částka snižovat.


     Konstantní

Tato pojistná částka tedy zaručuje, že po celou dobu pojištění jste pojištěni na stejnou částku. Pokud se tedy pro případ smrti nyní pojistíte na jeden milion korun, za dvacet let to bude zase jeden milion korun. U tohoto případu pak cena pojištění automaticky s věkem roste, protože se zvyšuje riziku toho, že dojde k pojistné události.