Pojištění zvířat – ano či ne?

 Na cokoliv si vzpomenete, to se téměř vždy dá pojistit. Přesto je tu skupina (a to dokonce poměrně početná) „věcí“, kterou pojišťovny pojišťují jen velmi nerady – domácí mazlíčky a jiná zvířata. Pokud jste tedy majitelem zvířete, má smysl ho nechat pojistit, nebo jsou to jen promrhané peníze?

1.       Kde mohu zvíře pojistit a na co se to vztahuje?
 V České republice je pojištění zvířat možné sjednat pouze u třech společností – Česká pojišťovna, Česká podnikatelská pojišťovna a Slavia pojišťovna. Výhodnost jednotlivých pojišťoven se samozřejmě pro každého individuálně liší. Všechny společnosti však nejčastěji pojišťují kvůli výdajům týkajících se veterinárních a operativních zákroků nebo škodu způsobenou Vaším mazlíčkem. Nepočítejte však s tím, že Vaše problémové zvíře někdo pojistí – je jedno, jestli je starý, nezvladatelný, nemocný… Prostě takové zvíře je nepojistitelné. Tyto společnosti mají nejen fyzická omezení (např. váha) zvířat, ale i věková.

2.       Při dobrém výběru nelze udělat chybu
 Chov jakéhokoliv zvířete je finančně náročná záležitost, to ví asi každý majitel. Částka, která se ročně uhradí pojišťovně, sice na papíře vypadá nehezky, ale uvědomte si, že je to roční součet. Zkuste si někdy spočítat, kolik stojí nemoc Vašeho zvířete – najednou se Vám už roční pojištění nezdá tak vysoké, že? Třeba nikdy svojí pojišťovnu nevyužijete, ale pokud si vyberete takové pojištění, které Vám bude co nejvíce vyhovovat, věřte, že si v případě jakýkoliv komplikací budete děkovat, protože v tu chvíli dokáže pojištění ušetřit i velmi vysoké částky.  

3.       Jak je to s pojištěním jiných zvířat?
 Další skupinou zvířat, u kterých stále mnoho majitelů volá po kvalitním pojištění, je pojištění koní. Zde se fakt naráží stále na mnoho nedostatků jak ze strany majitelů, tak i ze strany pojišťovny. Největším problémem je hlavně vysoká částka takovéto pojistky – i když se to samozřejmě musí reálně zhodnotit vzhledem k ceně koně (!), většinou bývá pro majitele finančně nepřijatelná.