Americká ekonomika poháněná dluhem – dejte pozor na dluhopisy

Na první pohled by se dalo říct, že americká ekonomika bezchybně funguje. Trhu práce se daří, HDP i mzdy rostou. FED zvyšuje úrokové sazby. Ale, do jaké míry je tento stav zapříčiněn stále rostoucím státním dluhem? Studie poradenské společnosti 720 Global přichází se zjištěním, že HDP v USA stále více určuje především federální vláda svými zásahy do ekonomiky. Ať už mají podobu masivního utrácení, nebo daňových úlev.
vyrovnané stodolarovky
Tento stav má ale za následek raketový růst federálního zadlužení. A, co je mnohem více znepokojivé, po odečtení federálních výdajů americký HDP prakticky neroste. Ale, co tento fakt znamená pro investory na světových trzích?
U hlavních akciových titulů je riziko vcelku nízké, vzhledem k povaze ekonomické činnosti těchto firem, která jim umožňuje jednoduchou diverzifikaci svých zisků i v jiných částech světa, než jsou USA. Ale, v dlouhodobém horizontu může dojít k poklesu důvěry v další z oblíbených burzovních titulů, tedy amerických dluhopisů. I vy byste se tedy měli velmi dobře rozmyslet, nakolik důvěřujete federální vládě a FEDu samotnému. Je otázkou, jak dlouho může pokračovat současné tempo zadlužování. Již za prezidentství Baracka Obamy rostl dluh obrovským tempem, a pod vedením Donalda Trumpa zatím neexistuje žádná známka výrazné změny kurzu v rozpočtové politice.
Mohou tedy USA čelit bankrotu? V blízkém nebo delším horizontu? Pravděpodobně ne. Dnešní centrální banky mají pravomoc emitovat prakticky neomezené množství peněz, kterými mohou obrovské dluhy vykupovat a udržovat tak federální vládu jak se říká „nad vodou“. Zároveň je ale třeba podotknout, že je za současné situace velmi nepravděpodobné, že by si USA mohly v budoucnu udržet tak významné místo ve světové ekonomice, jako mají doposud.
Pravdou je, že i jiné ekonomické giganty tíží vysoké dluhy, ale u všech těchto států roste HDP rychleji než v případě USA, a především bez jakéhokoliv zadlužování. Otázka, kterou bychom si měli klást, je, následující. Jak zlepšit tento stav? Jak se dostat z dluhové pasti, ve které se USA, ale i mnohé evropské státy ocitly?
rozmazané hodiny
Odpověď, ani řešení není jednoduše k nalezení. Základem ekonomické reformy by mělo být omezení výdajů státních rozpočtů, a zaměření se na posílení konkurenceschopnosti, která může pomoci umořit rozsáhlé státní závazky.