Jak nechat své peníze růst


Investujte tam, kde to znáte
Ať už se rozhodnete investovat do dluhopisů nebo mincovního stříbra, nejprve si zjistěte o dané komoditě maximum informací. Všechny oblasti investic mají svá úskalí a specifické výhody, takže počítejte s tím, že zhodnocení toho, co je nejlepší právě pro vás, zabere nějaký čas. Rozhodně s výběrem nespěchejte a nechte si poradit.
úspory a rozpočet
Buďte konzerva
Pokud vám jde o jistý zisk, vyhněte se všem dobrodružstvím, byť by slibovala vysoké výnosy. Za nejbezpečnější se dlouhodobě považuje investice do zlata a drahých kovů a kamenů, stavebního a také důchodového spoření. Pokud se pro některou z těchto možností rozhodnete, je načase prozkoumat konkrétní nabídky a především záruky jednotlivých institucí a zjistit, kde bude o vaše peníze nejlépe postaráno.
Za zvážení jistě stojí i fakt, že v případě výše uvedených spoření můžete získat jako bonus státní podporu, jejíž výše se odvíjí od doby spoření. Zpravidla je zde ale podmínkou určitý minimální měsíční vklad.

Srovnejte si časy
Důležitým hlediskem je samozřejmě také časový horizont, v němž jsme ochotni nechat své peníze vydělávat. Obecně platí, že pokud je nízká doba investice, měli bychom volit co nejnižší riziko a počítat s nižším výnosem. Je proto dobré zvážit, za jak dlouho budete své peníze potřebovat (děti půjdou na školu, půjdete do penze…) a tomu podřídit konkrétní produkt.

Nevsaďte na jedinou kartu
Pokud patříte k opatrným investorům a nechce se vám jít takzvaně do rizika se všemi penězi, zvažte jejich rozložení do více investičních produktů. Tomuto stylu jde nejvíc naproti investování do tzv.podílových fondů, kde je riziko ztráty v podstatě minimalizováno. Ani v případě, že se rozhodnete své investice tímto způsobem rozložit, není třeba disponovat nijak astronomickými částkami.
zlaté prase
Lépe než pod matrací
Je skutečně mnoho možností, kam své peníze uložit za účelem jejich zhodnocení. I pokud zůstanete hodně při zemi a vsadíte na jistotu, byť spojenou s menšími výnosy, určitě stojí za zvážení tuto možnost využít. Nejčastější volbou jsou už zmíněné spořící účty. Tady je dobrou zprávou, že na určité částky státní podpory dosáhnete už v horizontu dvou let a určitý typ tohoto spoření nepodléhá exekučnímu řízení.