Nebojte se investovat!

Pravidelné investování je výbornou variantou. Že jsou investice příliš rizikové? Máte ten pocit? Možná to bude tím, že jste se s investováním doposud nestihli příliš seznámit. V našem případě se budeme bavit o kolektivním a pravidelném investování. Což znamená, že budete posílat peníze investiční společnosti, která se vám o ně bude starat. Taková společnost má zaškolený personál, který sleduje různé akcie téměř 24 hodin denně. Tudíž mají přesné informace o tom, jak tyto akcie kolísají. Proto budou vědět, které akcie vám mají nakupovat, případně kdy je mají prodávat a investovat peníze jinde. V tomto případě vy nemusíte o akciích vědět téměř nic. Plně se spolehnete na investiční společnost.
pytel peněz
Co byste o investování ale měli vědět, je pojem investiční trojúhelník. Rohy tohoto trojúhelníku představují tři situace – maximální výnos, minimální riziko, rychlá likvidita. Je potřeba pochopit, že nikdy nemůžete dosáhnout těchto tří situací současně. Musíte umět volit. Pokud chcete maximální výnos, zvolíte si dynamickou strategii investování do akcií, jestliže chcete minimální riziko, musíte si zvolit konzervativní strategii, kde je mnohem menší volatilita akcií. Jestliže preferujete rychlou likviditu, určitě neukládejte své peníze do uzavřených podílových fondů. Zde totiž peníze uzamknete třeba na dobu 3 let, za to máte ale slíbený mnohem vyšší výnos. Už to chápete? Něčeho se musíte vzdát, pro něco jiné.
graf zisků
Dále byste měli znát základní pravidla, abyste se stali úspěšným investorem:
1) Dlouhodobost– investování do akcií se vyplatí, pokud bude horizont alespoň 15 – 20 let. Pak vám dokážou vydělat pěkné peníze. Vzhledem k tomu, že akcie neustále kolísají, je nutný dlouhodobý horizont, kdy se nemusíte bát, že jejich hodnota spadne velmi nízko.
2) Pravidelnost– pokud budete investovat pravidelně, snižuje se riziko ztráty a zároveň se zvyšuje efektivnost.
3) Diverzifikace – neinvestovat například do akcií pouze jedné společnosti, ale investovat do různých druhů akcií. O to se vám právě postarají specialisté z investiční společnosti.
Pokud pochopíte tato tři pravidla, potom už stačí pouze nedělat zbrklá rozhodnutí a zachovat si zdravý rozum! Když vidíte, že cena akcií klesá, neberte to jako impuls, že musíte peníze rychle vybírat, protože to pro vás bude znamenat ztrátu. Naopak, uvědomte si, že nyní akcie nakupujete mnohem levněji, tudíž jich za stejnou pravidelnou měsíční částku nakoupíte mnohem více. Co to znamená? Až jejich cena opět stoupne, budete na tom přece mnohem lépe.