Hypotéky – neustálé komplikace a stále těžší možnost je získat

Zkuste si představit situaci – jste mladý člověk, který právě dostudoval. Potýkáte se s problémem získat práci, protože dnes vyžadují praxi, kterou ale nemáte z důvodu, že vás nikdo nechce zaměstnat. Nakonec si práci najdete. Je na čase řešit otázku bydlení. Co je ale potřeba vědět pro získání hypotéky?
velký dům

1) Banky budou prověřovat vaši bonitu.To je samozřejmost a nelze to považovat za zbytečné. Banka tím chrání nejen sebe, ale také vás, abyste byli schopni hypotéku splácet a nevzali si na sebe příliš velké sousto.
2) Pokud nemáte úvěrovou minulost, pravděpodobně úvěr nedostanete.Dávejte si na to pozor, protože s tím banky mohou opravdu přijít. Na základě vaší úvěrové minulosti je banka schopná prozkoumat, zda jste předchozí půjčky řádně a včas spláceli, čímž si o vás udělá obrázek.
3) Hypotéku lze doplatit kdykoliv a bez velkých pokut.Dříve se bankám předčasné splácení příliš nezamlouvalo, měli s ním problém, a stěžovali ho přehnanými pokutami. Tomu je nyní ale konec. Hypotéku můžete předčasně splatit a dokonce i s velkou úsporou.
4) Nedostanete 100% hypotéku.Znamená to, že banky v současné době již nesmí půjčovat 100 % ceny kupované nemovitosti. Ideálně mohou půjčovat 80 %. Co to pro vás znamená? Že zbylých 20 % musíte mít prokazatelně našetřených. To znamená, že jestliže si chcete postavit dům za 3.000.000 Kč, musíte mít reálně ,,v kapse“ 600.000 Kč.
Některé kroky a změny vedou k větší ochraně klientů, což je chvályhodné. Například vám již dnes nemůže poskytnout hypotéku téměř kdokoliv, ale musí se jednat o proškoleného hypotéčního specialistu, tudíž si můžete být jisti pravdivými a skutečnými informacemi. Významně omezená je také role finančních poradců, kteří mnohdy doporučovali úvěry podle výše provize, kterou by za její zprostředkování dostali i přesto, že úvěr byl nevýhodný. Tomu je také konec.
klíče na dlani
Co ale považujeme za opravdovou nevýhodu? Právě bod číslo 4. Jedná se o absolutní omezení mladých rodin, které by také chtěli bydlet ve svém, ale mnohdy nemohou, protože budou muset třeba 10 let šetřit oněch 20 %. Ne každému rodiče naspoří, ne každý má možnost zdědit dům a přijít tak velice snáze k tomu velkému bohatství, jako je vlastní domov. Proto ti, co musí tvrdě dřít a několik let strávit šetřením, jsou ochuzení o tuto cennost.