Sankce za předčasné splacení hypotéky

Vezmeme v úvahu případ, kdy si chceme zařídit vlastní bydlení, postavit si dům, koupit byt, zrekonstruovat obydlí či opravit podkroví, to všechno jsou případy, kdy si zařizujeme vlastní bydlení a můžeme uvažovat o hypotéce. Jakmile si ji zřídíte, platíte měsíčně poplatky. Většinou se hypotéky vztahují na delší časové období. Částky jsou třeba i nízké, ale platíme je takzvaně „celý život“. Splácíme a splácíme a najednou se dostaneme k nějakým penězům navíc. Zemřelý příbuzný nám odkáže větší peníze, vyhrajeme v loterii, zdědíme miliony, případně se nám začalo mimořádně dařit v podnikání a máme spoustu peněz takzvaně navíc, a tak nás napadne, že se můžeme svých dluhů zbavit. Jak splatit hypotéku, abychom zbytečně neplatili žádné sankce? Poplatky za předčasné splacení hypotéky bývají vysoké. Ještě nedávno byly až příliš vysoké na to, abychom o nějakém předčasném splacení vůbec uvažovali. V dnešní době je tomu trochu jinak. Přišly změny z centrální banky a s tím i různá nařízení, která banky musejí respektovat. Sankce za předčasné hypotéky už tedy není tak vysoká, jak tomu bývalo v minulosti. Pořád vám ale banky mohou naúčtovat administrativní náklady. V rámci dalších nákladů a výdajů za zprostředkování hypotéky už je to podstatně lepší a banky již nemohou účtovat všechno, na co si jen vzpomenou.

Vysoké pokuty a poplatky, to vše se změnilo

V poslední době je několik možností, jak můžete hypotéku doplatit. Můžete zvolit buďto částečné doplácení, každý rok nějakou částku nebo hromadné doplacení a v tom případě počítejte s nějakými sazbami navíc. První možností je splatit 25 % z celkové částky úvěru během fixace. To můžete udělat každý rok a nic vám za to banky nebudou účtovat, takže je to zdarma. Další z možností je splatit nad 25 % z celkového úvěru během fixace. Opět umožněno každý rok, ale s poplatky. Mimořádnou možností je splatit 100 % z výše úvěru v těžké životní situaci, a to na konci fixace. Tato služba je zdarma, takže by po vás v bance neměli chtít žádné sankce. A v neposlední řadě je zde možnost zaplatit 100 % z výše úvěru, a to za poplatek 1 % do maximální částky 50 000Kč při prodeji.
Hypotéku můžete doplatit kdykoliv během období splácení čili kdykoliv přes rok buďto částečným vložením financí na účet nebo celkovým doplacením do výše úvěru. Můžete se však stále setkat s různými poplatky.