Umělecká díla

Investice do umění a starožitností představují skvělé zúročení vkladu. Nejedná se rozhodně jen o obrazy, ale také o různé předměty, historický nábytek, grafiky, staré fotografie apod. Pokud se domníváte, že se umělecká díla kupují v Aukčních síních nebo na černém trhu, kdy umění patří mezi oblíbené atributy organizovaného zločinu, mýlíte se. Nejhodnotnější skvosty často můžete pořídit za pár kaček.
 

Pořídit velmi levně

Skuteční znalci dokáží najít hodnotná díla v zapadlých regionálních antikvariátech nebo dokonce ve starých domech, kde starší lidé často ani neví, jakvzácné zboží se u nich nachází a považují to za staré krámy. Toto vše je ovšem možné jen za předpokladu, že dané problematice rozumíte a jste znalec. Z toho vyplývá, že pokud chcete investovat do umění, měli byste tuto oblast milovat, měla by pro Vás představovat vášeň.
 

Obchodník se starožitnostmi

Tuto tématiku zpracovává například slavný anglický spisovatel Royald Dahl v jedné své povídce z k humoristické knihy Jednadvacet polibků. Vášnivý sběratel a obchodník se starožitnostmi přišel na to, že to nejhodnotnější lze nalézt ve starých opuštěných domech, kde žijí staří lidé. Samozřejmě, prostí lidé se nikdy neměli dozvědět, že ten ohavný obraz je ve skutečnosti Delaxcroix nebo ta příšerná skříň svého času zdobila dvůr hraběte z Artois. Obchodník se o zboží zajímal jako o veteš a jako veteš zboží kupoval doslova za pár pencí, nechal věc zrestaurovat a prodal za tisíce až statisíce liber. Jednoho dne našel v jednom starém domečku vzácný klenot.

Komodu, která zdobila dvůr Ludvíka XIV. To by možná nebylo až tak vzácné, ale autorem kousku byl významný návrhář, jehož dílo bylo mimořádně ceněno, na kousku by se dalo skutečně velmi zbohatnout. Obchodník majiteli řekl, že komoda je ohavná, ale hodily by se mu zdobné nožky komody, ostatní by se hodilo leda na podpal.

Hlavně nevzbudit v majiteli podezření, že by se mohlo jednat o vzácné dílo, které si zaslouží podstatně vyšší investici. Dobrý muž obchodníka pozval na teplý čaj a slíbil, že zatím nachystá zboží. Obchodník vešel do vedlejší místnosti, natěšený na to, že si vzácnou komodu odveze. Ale místo komody našel jen nožky z komody a zbytek byl pečlivě připravený do úhledných kusů dřeva. „Už jsem Vám to i nařezal,“ hrdě hlásil majitel domu. Zkrátka nehrát fér se ne vždy vyplácí.