Základy o investování

Základní pravidlo, pokud si chcete spořit na budoucnost je, nenechávat své peníze ležet doma pod polštářem, a nenechávat je ležet ani na bankovním účtu. Pokud nemáte absolutně vůbec žádný přehled, vysvětlíme vám důvod. Roční inflace se pohybuje okolo 2 %.
nápis peníze
To znamená, že jestliže si necháte ležet peníze doma pod polštářem, ročně přijdete o 2% těchto peněz. Inflace totiž vyjadřuje skutečnost, že peníze ztrácejí hodnotu, takže to, co si za určitou sumu mohu koupit dnes, ještě neznamená, že si budu moct koupit i za rok. Pokud peníze necháváme ležet doma, neustále ztrácejí svou hodnotu, pokud je necháme ležet na bankovním účtu, zhodnocují se 0,01% výnosem. Když se na to číslo podíváme a porovnáme ho s inflací, tak je přece naprosto mizerné.

Takové spořící účty nabízejí většinou zhodnocení okolo 1 %. To je opět špatně a víte proč? Protože jak jsme již zmiňovali, inflace je ve výši 2 %, takže jsme pořád ve ztrátě. Pokud chceme šetřit peníze do budoucna, musíme je uložit tam, kde bude zhodnocení pokrývat minimálně inflaci! To je velice důležité pravidlo. Mnohem lepší však bude, jestliže zhodnocení bude nejen pokrývat inflaci, ale také nám zajišťovat určitý výnos. Potom se dostáváme k tomu, že naše peníze někde leží a vydělávají nám další peníze. A to je právě to, co chceme.
financování na dlani
Taková investice znamená, že se zřekneme současné spotřeby a budeme očekávat, že naše spotřeba v budoucnu bude vyšší. To znamená, že jestliže máme doma větší sumu peněz, neutratíme ji ihned za hlouposti, které nutně nepotřebujeme. Místo toho peníze investujeme na určitou dobu, tím pádem se zřekneme naši současné spotřeby. Taková investice nám nabídne určitý výnos, takže se nám peníze budou rozmnožovat. Můžeme je nechat ležet a vydělávat až do doby, dokud je nebudeme potřebovat. Výbornými alternativami, kam sumu peněz uložit je například realitní fond nebo investice do dluhopisů, které rozlišujeme na korporátní a státní.