Hypotéky v roce 2018

            Bankovní rada České národní banky oproti předpokladům však v měsíci březnu, dubnu a květnu již nechala úrokové sazby beze změny a zůstala tedy na hodnotě 0,75 %. Protože nedošlo ke zdražení teď, můžeme očekávat, že zdražení základní úrokové sazby proběhne na konci roku 2018 a dá se předpokládat, že to bude o 0,25 %, jak bylo navrhováno nyní v květnu 2018. Prognóza na rok 2018 totiž směřuje k tomu, že by toto proběhlo v posledním čtvrtletí. Nicméně ještě není nic dáno a je to pouze a pouze prognóza a tak si musíme ještě půl roku počkat na definitivní rozhodnutí ČNB, která se bude pravděpodobně rozhodovat na základě situace na trhu ve věci kurzu. Samozřejmě, při nečekaných pohybech kurzu, se dá očekávat, že zvýšení úrokových sazeb proběhne i dřív.
dům a procenta
            V následujícím roce pak bude záležet na vývoji Evropské centrální banky, respektive na tom, jaký vytvoří prostor právě pro další kroky České národní bance. Nyní se tedy předpokládá, že zvýšení o 0,25% proběhne ještě ke konci roku 2018, ale další navyšování sazeb se pak očekává právě v roce 2019.
            Jedním z důvodů proč Česká národní banka vyčkává se zvyšováním sazby, je, aby zjistila, jak se prozatím v ekonomice projevilo dosavadní zvyšování sazeb, a aby se mohla zorientovat v ekonomickém vývoji v celé eurozóně.
            Pokud však ekonomika v České republice bude stále v příznivém duchu růst, bude silná spotřeba domácností v kombinaci s nárůstem mezd a pomalu posilující korunou, dá se očekávat, že by se dokonce v druhé polovině roku navýšila sazba ještě dvakrát.
šipka z bankovky
            Tato sazba centrální banky ovlivňuje úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům samozřejmě přináší vyšší úroky dražší úvěry a investice a samozřejmě také vyšší provozní náklady. Rodinám, respektive domácnostem, pak samozřejmě vyšší úroky způsobují mnohem dražší hypotéky a další úvěry na bydlení, čímž se nejen snižuje možnost na hypotéku dosáhnout, ale také způsobuje obtížnější situaci ve věci splácení.