Investice v domácnosti

Každý z nás, kdo vlastní nemovitost, větší pozemek a věci tomu podobné v lukrativnější lokalitě, je vlastně skrytý milionář. A proč jsou nemovitosti vhodná investice, to si hned rozebereme.
Kdo si vzpomíná, ví, že ceny za nákup bytu v devadesátých letech se pohybovaly v desítkách tisíc, byly to třeba dvě roční mzdy. Dnes to může být i kolem desíti. Kdo tedy byt koupil dříve, investice se mu osmkrát vyplatila. Toho lze jen stěží dosáhnout při nákupu akcií a jiných finančních produktů.
dohoda o investici.png
Hypotéka, ač se fakticky jedná o půjčku, může tedy být investice do budoucnosti. Splátky hypotéky často nepřevyšují nájem, který byste stejně platili. Zatímco peníze za nájem dáváte někomu jinému, hypotékou investujete do své jistoty a bohatství. Ano, pokud racionálně uvažujete, opravdu vám hypotéka dodá jistotu. Když se dostanete do finančních obtíží a máte hypotéku, můžete své bydlení prodat a zátěže se zbavit, zároveň vám zůstane určitý kapitál. Pokud si bydlení pronajímáte, můžete v krajním případě i skončit na ulici.
dům u stromu.jpg
Vlastní bydlení se vyplatí i v případě, že máte přelétavějšího ducha. Po přestěhovaní můžete nemovitost pronajímat a z nájemného splácet náklady na hypotéku. Jestli toužíte po větším zisku, pronajímejte turistům. Stojí to více práce a času, vše je nejistější, ale finančně je to lákavější varianta.
V neposlední řadě, samotný obsah domácnosti může naskytnout velká překvapení. Máte zálibu ve starožitném nábytku? Pokud je dobře udržovaný, dost možná jeho hodnota s časem velmi vzrostla. Milujete umění? Tím lépe, obrazy slavných malířů mají také nezanedbatelnou hodnotu. Kyvadlové hodiny z míšeňského porcelánu také dosahují statisícových částek.
koupě domu.jpg
Jednu výhodu investicím, jejichž výnos dostáváte ve finanční podobě nelze upřít – je to likvidita, tedy možnost s nimi nakládat daleko rychleji. Překoná ale tato výhoda výrazně větší výnosy z nemovitostí? To už je na zvážení každého…