Koupit si dům nebo byt?

1)      CENA MAJETKU – Samozřejmě hlavní a asi nejdůležitější věc je cena, kterou jste ochotni investovat. Vezmeme si to popořadě, za dům si sice připlatíte o dost více, ale peníze nejsou vše, podívejte se na výhody domu, rozhodně je větší, máte lepší soukromý, když se zamyslíte do budoucna, budete mít třeba jednou děti (nebo už máte) a není nic hezčího, když se dítě může jít vesele proběhnout na zahrádku za dům nebo si jít hrát na dvorek s pejskem. Naopak pokud uvažujete o koupi bytu, určitě Vás to možná bude stát o něco méně, ale měli byste si uvědomit, že byty většinou bývají někde v paneláku, tudíž Vaše soukromí nemusí být vždy tak dobré. Byt většinou neseženete tak velký, když si představíte, až děti vyrostou a budete se tam všichni navzájem utlačovat, nebudete mít pak soukromí ani mezi sebou.
 domy ve městě
2)      BUDOUCÍ INVESTICE – Mít velký rodinný domek je sice nádhera, ale je třeba si uvědomit i jeho negativa. Představte si třeba, že se Vám pokazí například elektřina, voda nebo topení, rozhodně to oprav budete muset investovat více než za opravu v bytě, jelikož dům je o dost větší a rozsáhlejší. V bytě je to asi jednodušší, je menší a když se něco pokazí, nemusíte předělávat půlku bytu, při nejmenším Vás to alespoň nebude stát tolik peněz.
 dům s garáží
3)      KOUPĚ NEBO PRONÁJEM? – Otázkou samozřejmě je, kolik peněz máte našetřeno, pokud máte přeplněný bankovní účet a nemáte nouzi, není co řešit, můžete koupit dům nebo byt a je vystaráno. Ovšem lidé, kteří tolik peněz nemají, aby si mohli dovolit koupit dům jen tak jednorázově, musí přemýšlet třeba nad půjčkou peněz od banky. Uvědomte si to, že sice když půjdete do pronájmu, je to v podstatě vyhazování peněz oknem, neinvestujete do Vašeho majetku, kdyby se vlastník bytu, který Vám pronajímal, rozhodl, že Vás tam nadále nechce, nemáte z toho nic a je jedno kolik jste do toho investovali. Rozumnější je si určitě dům koupit, ale je jasné že pokud někdo nemá finanční možnosti, je to složitější.